Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Muke naše niko ne zna – Ispovest jednog sindikalca iz SOČ-a koja je ogolila sve zakulisne radnje

07/02/20256comment
image-gallery-item
Foto: GZS

Slušaj vest

Čačak - Portal 032Info objavio je pismo jednog člana sindikata SOČ-a kojeg je očigledno ipak grizla savest zbog dece kojoj su danima i mesecima

zaključana vrata škole, i koji su najveći gubitnici u besomučnom ratu sindikalaca i politikanata protiv države. I možda ova ispovest najbolje oslikava pravo stanje, razloge za štrajk blokade i manipulacije koje su nam uzdrmale obrazovanje iz temelja. A u pismu se kaže:

 

Mogu reći samo jednu reč.

Štrajk.

Nažalost, ona nam je obeležila kraj prvog i početak drugog polugodišta. Postala je svakodnevnica, a trebalo bi da nosi veliku težinu i odgovornost. Razlozi da se stupi u štrajk su mnogobrojni i svaki je u potpunosti opravdan. Niske plate, preopterećenost nepotrebnim, često apsurdnim zahtevima ministarstva, društveni položaj, odnos roditelja prema prosvetnim radnicima… Ovo su samo su neki od nezadovoljavajućih uslova za rad koje prosvetni radnici razumeju bolje nego iko drugi.

Sa druge strane, odgovornost prema učenicima i ljubav prema svom poslu su moji argumenti da nastavim sa redovnim radom. Osećam teret odgovornosti na svojim plećima, jer svaki dan u učionici ne objašnjavam samo gradivo, već i oblikujem mlade umove i ličnosti.

Započeli smo štrajk smo sa puno optimizma. Svi članovi kolektiva su se podigli sa željom da se izborimo za svoja prava, kao i da sačuvamo jedinstvo kolektiva. No, kako je vreme odmicalo, jedan deo nas je počeo da se preispituje, ali “tvrda” linija SOČ-a nije htela ni da čuje ikakav disonantni ton. Svako ko bi i se usudio da pomene početak uobičajenog rada, dobio bi izrazito oštar (i osuđujuć) odgovor. Nipodaštavanje i etiketiranje kolega kao deo “sendvičara” postali su svakodnevica i samim tim medjuljudski odnosi i atmosfera u kolektivu su se pokvarili. Podeljenost u “klanove” koji su bili suprotnig mišljenja po pitanju štrajka su postajali sve izraženiji, a rešenja nije bilo ni na vidiku.

Vlada je ponudila predlog. Imali smo novo izjašnjavanje po pitanju štrajka i odbili smo ponudu. Pojavila se zabrinutost da če nam zbog potpune obustave nastave lični dohodak biti umanjen, a na predlog da nam sindikat isplati bar deo plata, kao odgovor rečeno nam je da sindikat nema sredstava za to. Zapitala sam se gde su otišle 22 godine mog članstva u sindikatu i gde je potrošen taj novac. Odgovor, naravno, nisam dobila.

Beskonačni sastanci, nove sumnje i večite podele. Umesto da zaključimo ocene, samo se razilazimo, dodatno podeljeni. Predsednik našeg sindikata kaže da se tako radi u gimnaziji i da i mi tako treba da radimo.

Neposredno pred početak drugog polugodišta, vlada i sindikati su potpisali sporazum. Iskrena da budem, bila sam jako srećna. Ne razumem se mnogo u cifre, ali mi je bilo drago da nam je materijalni položaj osetno poboljšan i da će i ostatak zahteva biti ispunjen.

Međutim na naš šok , SOČ odbija sporazum i sa istim obrazloženjem: tako radi i gimnazija. Ponovno sleganje ramenima i nastavak štrajka. Sad zaista ne znam šta su nam dalji zahtevi, ali opet da sačuvamo jedinstvo kolektiva. Par kolega počinje da radi, ponovo sledi pokušaj šikaniranja, no sada i oni uzvraćaju argumentima, reč po reč pa sad i kafu pijemo u taborima. Atmosfera nikad gora.

Gledamo svaki dan spiskove koje škole rade, a koje ne…

Nakon toga kulminacija!

Plan nadoknade na oglasnoj tabli gimnazije i pitanje: “Da li smo mi stvarno ovce?”

1738916847882

 

Pitala sam predsednika sindikata:”Šta je ovo? Ko je doneo odluku da krećemo 17-og?”

Ona mi kaže: “Manevar. Direktor štiti svoje radnike, neće gimnazija krenuti od 17-tog. To je samo trik. Veći nam je problem što smo hteli da smenimo rukovodstvo unije, a nismo uspeli.”

Pitam je kako, a ona mi kaže da su izgubili na glasanju sa sedam glasova za smenu rukovodstva dok je 22 delegata bilo protiv i da se boji da SOČ ne izgubi reprezentativnost.

E, pa dame i gospodo, tako smo dospeli u slepu ulicu u koju su nas doveli oni koji nisu znali šta da rade. Jer “tako se to radi u Gimnaziji”. Jer smo mi uz decu. Jer mi “nismo ovce”, no ipak imam utisak da nam fali medenica.

Ne, tako se ne radi nigde – ako menjamo sistem treba da budemo bolji, a ne da iznosimo lažne podatke i međusobno se svađamo. To nije ono čemu treba da učimo decu…

Autor teksta je član Sindikata obrazovanja Čačak

 

vest cacak skole soc

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

Komentari (6)

Hulk10/02/2025
E moji prosvetni radnici. Niti ste prosvetni niti radnici.
Profesor07/02/2025
Svako ko podigne glas protiv obustave, ko iz etičkih razloga kaze da nam ne mogu biti preči studenti od naših đaka, ko pokuša da se za svoja prava bori civilizovano i primereno prosvetnom radniku biva etiketiran od strane najvecih neradnika i neznalica u kolektivu kao SNS bot, licemer, lošak. I obavezno da razmisli šta će biti kada dođu novi dani.
Jelena07/02/2025
Pa izadjite iz sindikata! Cemu patetika?Kako mozete uopste da idete u skolu ako je takva atmosfera? Ko hoce da radi, moze da radi al nemaju svi kicmu, ukljucujuci i vas.Jos treba da mi vas bude zao?! Postovanje, posle ovoga nikad necete dobiti, samo prezir.
Izasla sam iz sindikata08/02/2025
Ne zelim da ucestvujem u svemu ovome. Sa ovakvim ljudima. Mnogo dobrog moze da se uradi za struku na moralan i dostojanstven nacin.
Dragi profesori07/02/2025
Zasto ste taoci dva tri necoveka.Pa valjda i Vi nesto znacite i imate prava.Kako ocekujete da Vas deca i roditelji cene kad ste ih naucili da ste bezvredni i potkupljivi.Sta mislite nas roditelje koliko ovo sve kosta.Nasedate na xxxxi Ruzicica.Stojana..i celavog politicara u pokusaju.Vi ste obezvredili skolstvo i niko Vam vise neveruje.Samo placete za parama..koliko Vam je dosta.Izdignite se od baxxxxx i lxxxxxa.Ako se pitate gde su pare evo Calovic je spreman da ceslja javne ustanove pa neka vidi gde su pare od clanarina.SAVRSENO SVI ZNATE STA SE DESAVA I KO STOJI IZA VASIH PROTESTA. CITAJ STOJAN..RUZICI i ostala ispusena opozicija.
Hana07/02/2025
Sram vas bilo da vas sram bude, prosvetni neradnici! Preko naše dece prepucavate se i bavite politikantstvom. Da su pametni roditelji pa pred škole sa decom da traže svoja prava! Nego, masa je čudo! Ovaca će uvek biti za šišanje, a Ružičići je dno dna! Napravio Bastilju od škole, ne može niko da priviri a ko ima dete u toj školi zna da se tamo svašta radi. Da, da, reći će svi, najbolja škola u gradu, i jeste, dece zlatne i dobrih profesora ima, a ima i svakakvih budala, samo su zaštićeni kao beli medvedi.
desna gif velika novinari

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.