Све спремно за устоличење Епископа милешевског 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Све спремно за устоличење Епископа милешевског
Trenutno na sajtu: 451       |       Podeli:
20.07.2017 | 0 коментар(а)



Пријепоље - У мају ове године на редовном заседању Светог Архијерејског Сабора , за епископа

упражњене епархије Милешевске изабрано је његово преосвештенство Епископ Бихаћко – петровачки господин Атанасије Ракита . Тим поводом организовано је устоличење 6. августа у манастиру Милешеви. Српска православна црква и епархија Милешевска припремају се за догађај устоличења за који се може рећи да је то духовно – културно – црквени догађај.

“Догађај устоличења епископа веома је важан у животу сваке епархије и тим поводом ми се припремамо и настојимо да све протекне у најбољем реду.”, рекао је данас протојереј ставрофор Марко Папић. Он је најавио да ће програм поводом устоличења почети у суботу 5. августа када ће бити дочекани његова светост Патријарха српског Иринеј, архијереји српске православне цркве и остали гости из политичког, јавног и културног живота.

Протојереј ставрофор Марко Папић, фото: Глас западне Србије

“Тога дана у 17 часова одржаће се вечерња служба односно свечано бдење коме ће наши гости присуствовати. Сутрадан у 9 сати почеће света архијерејска литургија којом ће начелствовати његова светост Патријарх српски уз саслужење више архијереја и свештеника, а у наставку ће се одржати свечани чин устоличења новоизабраног епископа. Након завршетка литургије у манастирскојн порти биће уприличен културно – уметнички програм и трпеза љубави”, рекао је Папић. Владика Атанасије биће четврти по реду владика Милешевски.

Иначе, његово Преосвештенство Господин Атанасије (Ракита), новоизабрани Епископ милешевски, рођен је 7. новембра 1957. године у Јању код Шипова. На крштењу је добио име Светко. Завршио је основну школу у Бабићима, затим православну Богословију у манастиру Крки. Замонашио се у истом манастиру као матурант Богословије 7. маја 1977. године. Рукоположен је за ђакона 9. маја а за презвитера 18. децембра исте године у Крки. Првог јануара 1978. посетио оца Јустина Поповића у манастиру Ћелије а већ 2. јануара путује за Америку. Тамо је завршио два интензивна курса енглеског језика у „Катедрали знања“ у Питсбургу и у септембру исте године уписао се на Богословску Академију Светог Владимира у Њујорку. Професори су му били свештеници Александар Шмеман и Јован Мајендорф, теолози светског гласа. Дипломирао је у року одличним успехом.

У септембру 1981. године започео је наставничку каријеру у Богословији у манастиру Крки. После две године, 1983. премештен је од Синода Српске Православне Цркве у Богословију Светог Кирила и Методија у Призрену, где је предавао једанаест година, до 1994. године. Тамо се зближио са Епископом рашко-призренским, потоњим Патријархом српским Павлом и био његов сарадник. Одлично је упознао Косово и Метохију, заволео овај део српске земље и богослужио на целој косовско-мехохијској територији, а највише у мученичком манастиру Девичу. Уређивао је часопис Епархије рашко-призренске „Свети Кнез Лазар“. На позив Патријарха Павла у јесен 1994. прешао у Београд, где је радио као асистент код Епископа Атанасија (Јефтића) на катедри за Патрологију на Православном богословском факултету. У исто време је предавао и на Богословском факултету у Фочи предмет Историја религије и био уредник „Православља“, званичног гласила Српске Православне Цркве.

Године 1999. изабран је и хиротонисан за викарног Епископа хвостанског. У току хиротоније 31. маја бомбардери НАТО-а су летели на београдском небу. Као викар Патријарха Павла био је уредник Информативне службе СПЦ зване „Православље прес“, а највише је допринео у руковођењу радом православних вероучитеља у јавним школама као Председник одбора за веронауку Архиепископије београдско-карловачке, и у уређивању односа Цркве са просветним институцијама Војске Србије - Војном академијом и Војном гимназијом. Тада је покренуо и уређивао часопис „Православни катихета“.

 

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.354.104 посета
Тренутно на сајту: 452 посетилац(a)