Првог светског рата а од пре шест година и званично је симбол Дана примирја у нашој земљи.
На свом реверу данас ће је у Паризу, где се одржава централна свечаност поводом победе у Великом рату, носити председник Србије Александар Вучић.
Ову биљку бледо љубичасте боје је 1884. године у околини Ниша открио доктор Сава Петровић, дворски лекар краља Милана Обреновића и дао јој име по краљици Наталији Обреновић, а у литературу је увео Јосиф Панчић.
Биолози кажу да је Рамонда преживела још из времена леденог доба, а уточиште је нашла у шкртом, планинском тлу.
Позната је по својој невероватној издржљивости - чак и потпуно осушена, уз сасвим мало воде, Наталијина Рамонда може да оживи и настави свој живот.
"Цвет феникс" је тако одабран у знак сећања на васкрс Србије, која се из пепела Првог светског рата уздигла и наставила свој пут, а позадина значке је зелено-црна, што су боје Албанске споменице.
Наталијина Рамонда се може наћи на планини Ниџе чији је врх Кајмакчалан на којем се одиграла славна битка на Солунском фронту у Првом светском рату, која је остала запамћена у историји по великом броју жртава које је претрпела српска војска и по надморској висини на којој је вођена.
Цвет носи и медаљу британског Краљевског удружења хортикултуре.
Ова биљка је ендемска врста Западног Балкана, а осим у Србији расте у Македонији и Грчкој.
Наталијина Рамонда налази се на списку ретких, угрожених и ендемичних биљака Европе, а у Србији је строго заштићена врста.
Танјуг / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.