Mijodrag i njegova supruga Marina su više od 10 godina pokušavali da se ostvare kao roditelji, obilazeći brojne zdravstvene ustanove u Srbiji, i nakon više neuspelih pokušaja odlučili su da odu u kliniku „Plodnost” u Bitolju, za koju su čuli da je vantelesna oplodnja uspešna u više od 50 odsto slučajeva.
„Sve smo supruga i ja obišli, nema klinike gde nismo bili, ali priznajem ni vračare ni gatare gde nismo svratili, tragajući za potomstvom. Ali sve se promenilo kada smo slučajno saznali za dr Trpčevskog gde smo posle decenije lutanja konačno dobili svoju najveću radost. Kada smo došli u bitoljsku bolnicu, dr Trpčevski nas je upitao zašto smo došli baš kod njih, pored brojnih čuvenih beogradskih klinika. Izmoreni i pomalo razočarani tu smo videli poslednju šansu. Pomalo iznerviran rekao sam mu: doktore pravi tu decu i ćuti! Svi smo se nasmejali i tako je počelo naše prijateljstvo”, priča Rajičevič koji je upravo zahvaljujući intervenciji u ovoj bolnici postao otac prelepe devojčice Nikoline, koja je u februaru ove godine napunila 18 godina.
Mijodrag je postao otac u 44. godini života, dok je supruga tada imala 33 godine.
Rajičević se često šali na svoj račun, pa kada mu pohvale kćerku kao izuzetno lepu i vrednu u školi kaže: „izgleda da je malo povukla i na doktora, on je tu bio glavni, ja sam samo potpisao”, i dodaje da otac njegovog deteta zapravo živi u Bitolju, kao znak zahvalnosti dr Trpčevskom koji je njega i njegovu suprugu učinio najsrećnijim ljudima na svetu.
Dr Taše Trpčevski, foto: GZS
SO Aleksinac odala veliko priznanje dr Trpčevskom
Rajičević je poučen sopstvenim iskustvom, život posvetio pomaganju parovima koji imaju samo jednu želju, da se ostvare kao roditelji.
„Svoje iskustvo sam nesebično prenosio drugima, pa je u Aleksincu zahvaljujući vantelesnoj oplodnji u bitoljskoj bolnici rođeno oko stotinu mališana”, kaže Rajičević.
I upravo zbog toga Mijodrag je SO Aleksinac uputio predlog da dr Trpčevski bude nagrađen najvišim priznanjem ove lokalne samouprave, koji je lokalni parlament podržao.
Predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević danas je dodelio Plaketu opštine Aleksinac dr Tašetu Trpčevskom, direktoru i vlasniku klinike „Plodnost” u Bitolju, za posebne zasluge u unapređenju pronatalne politike i rađanju dece u ovoj opštini.
Predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević danas je dodelio Plaketu opštine Aleksinac dr Tašetu Trpčevskom, foto: GZS
„Skupština opštine Aleksinac je predlog Mijodraga Rajičevića i komisije usvojila i odlučila da najveću nagradu opštine Aleksinac, tačnije Plaketu, dodeli dr Tašetu Trpčevskom za zasluge, trud, zalaganje i pomoć parovima sa područja opštine Aleksinac koji su imali problem sa začećem, s obzirom na to da je više od 100 dece rođeno zahvaljujući intervenciji koja je rađena u bolnici 'Plodnost' u Bitolju”, kazao je predsednik opštine Aleksinac Dalibor Rajičević.
Nakon uručenja Plakete, direktor i vlasnik bolnice „Plodnost” dr Trpčevski, je opštini Aleksinac poklonio tri besplatna vaučera, koje će predsednik opštine dodeliti porodicama koje se bore za svoje potomstvo.
Inače, klinika „Plodnost” iz Bitolja je jedna od najmodernijih i najpriznatijih u regionu, kada je reč o vantelesnoj oplodnji, u kojoj je uz pomoć ove metode samo u Srbiji rođeno preko 300 mališana, dok je u Severnoj Makedoniji taj broj izašao na skoro 3500. Klinika „Plodnost” u Bitolju je poznata po specijalizaciji za lečenje neplodnosti i veštačku oplodnju.
Postoji već neko vreme i stekla je reputaciju po visokoj stopi uspeha, koja iznosi oko 53,76 odsto. Tim stručnjaka, uključujući lekare i embriologe, pruža visok nivo nege, a klinika je zaslužna za dolazak na svet mnogih beba, čime je postala važan centar za parove koji žele da prošire svoju porodicu. Važno je napomenuti da ova klinika zbog izuzetnih rezultata ima i direktnu pomoć države Severne Makedonije.
„Izuzetno mi je drago što je u ovoj klinici začeto preko 3, 5 hiljade dece. Mnogi od njih su sada odrasli ljudi i ako tu cifru pomnožimo sa tri, to je sada jedan čitav grad. Ponosan sam na svoju državu Severnu Makedoniju koja finansira potpomognuto rađanje potomstva, ali mi je posebno drago i da iz Srbije ovde dolaze parovi, koji se odavde u svoju zemlju vraćaju srećni. Za Srbiju me vezuju mnoge uspomene, supruga i ja smo se upoznali na beogradskom fakultetu, a moja snajka je Čačanka. Moji sinovi su vrhunski stručnjaci u ovoj oblasti i siguran sam da će se ovde i u buduće rađati i Srbi i Makedonci ali i mališani svih ostalih nacije čiji su roditelji sanjali o potomstvu”, kazao je doktor Taše Trpčevski.
Zanimljivo je da vantelesna oplodnja u ovoj bolnici, uz svu podršku lekara i ostalog medicinskog stručnog osoblja košta do 2, 5 hiljade evra, dok su osnovne intervencije oko 1, 5 hiljada evra.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.