Почела берба печурака широм Србије: Чувајте се гљива заводница 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Почела берба печурака широм Србије: Чувајте се гљива заводница
Trenutno na sajtu: 527       |       Podeli:
04.06.2020 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац – У сувоборским селима многи мештани се радују кишним данима, јер како се каже „ништа не рађа као печурке после кише”.
Печурке најбоље рађају после кише, фото: РИНА

Здраве и храњиве оне су радо виђене на многим трпезама, али ипак има оних које се беру и нажалост пробају и једу – само једном. Међутим, у Прањанима нема непознаница. Сви добро знају које се то печурке заобилазе, а које стављају у корпу.


„Једу се лисичарке, вргањи, поповаче.. знамо како оне изгледају и само њих беремо. Чуо сам да се доста људи отровало печуркама, али мора се повести рачуна у коју шуму идете да их берете, не може да се једе било шта”, каже за РИНУ, Бошко Миловановић.
У потрагу за печуркама, креће се раном зором, а наоружани знањем и стрпљењем, берачи у шуми проводе и по неколико сати. Оно што може да збуни бераче јесте да врло често одмах поред јестивих расту и отровне гљиве у народу зване заводнице. Биолог Душко Брковић открива тајну коју треба да знате.

У бербу печурака морате кренути са великим знањем, фото: РИНА

„Лисичарке се појављују директно на тлу, а заводнице мање више у зони пањева или директно на гранчицама у већем броју”, изјавио је Брковић.


Тровање печуркама може да изазове смрт, инвалидитет и оштећење бубрега, зато ако планирате да кренете у шуму у авантуру, биолог вам саветује опрез.


„Ако први пут берете печурке и уколико нисте сигурни у своје познавање ових биљака, увек поведите неког искуснијег, неког ко је већ то радио. Можете да се потпомогнете литературом и сликама, али ипак најсигурнија је варијанта да не експерментишете сами”, наглашава Душко.

Отровне гљиве заводнице вребају поред оних јестивих, фото: РИНА


Некада је по сувоборским шумама било на десетине берача, који су живели од продаје печурака. Сада је ситуација поприлично другачија, па у ову авантуру најпре крећу љубитељи природе. Стручњаци кажу да чак и неке јестиве печурке услед дугог стајања могу постати опасне по здравље, зато заборавите на пластичене кесе и чувајте их само и искључиво у дрвеним корпама!

РИНА (ГЗС)




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


berba pecuraka suvobor gljiva zavodnica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.152.987 посета
Тренутно на сајту: 528 посетилац(a)