Добрињу, на десетак километара од Тутина. Од неколицине преосталих домаћинстава, њихово је најбројније.
Фото: Фондација Срби за Србе
Пејзажи који се могу видети у овом селу, као и краве и овце на испаши, права су милина за око. Ту је и 11 крава малих Мијовића, понајпре Аниних која, не скидајући осмех са лица, готово без грешке набраја њихова имена:
Фото: Фондација Срби за Србе
Моје краве зову се Милка, Плавка, Шарка, Бољка, Видка, Жутка, Цветка, Ноћка, Крилка, Нетка, Сретка, а имамо и једног Баљону.
Фото: Срби за Србе
У овом крају стежу љути мразеви, а зима уме баш да се отегне. Остаци снега видљиви су били и у априлу. У дому породице Мијовић тек што су прославили рођендан баке Јевтимије.
Фото: Срби за Србе
Јуче смо славили бакин рођендан. Александра (9), Ана, Ратко (3), Реља (1) и ја смо јој направили изненађење. Напунила је 86 година – испричао је седмогодишњи Алекса.
Фото: Срби за Србе
На понос баке и родитеља Синише и Дрите, ова бистра деца добро уче. Најстарија Александра врсан је математичар, па иде и на такмичења. Још увек иду у сеоску школу која има четири разреда. Ипак, није све баш идилично.
Фото: Срби за Србе
Е, да знате уз коју муку смо ми градили ову кућу и помоћне објекте, без динара. Дошло време да ми се унуци сада пате – рече бака Јевтимија.
Заиста, када се закорачи у кућу у којој живе, као да нека језа ухвати човека. У шта год да се погледа, све је пропало.
Фото: Срби за Србе
Кућа је стара око 50 година, грађена је од чатме. Имамо само ову дневну собу и једну спаваћу, али влага је, као што видите, свуда. Не вреди нам ово више крпити. Чак и воду имамо само из бунара, али слабо јер се пуни од кише – додаје домаћин.
А црнило, влагу и буђ на које се наиђе у „спаваћој” соби тешко је речима исказати. Тешко је и замислити како деца спавају међу овим чађавим зидовима. Упркос свему, ова породица живи „по старински”, славе Светог Николу и, судећи по дечијим осмесима, као да им ништа тешко не пада.
Некако је боље тамо где навикнеш, макар и једва живео, а ипак је боље. Не бисмо никуд одавде ишли. Волео бих, ипак, због деце бар да изградим нову кућу – каже отац Синиша.
Нова кућа тренутно је немогућа мисија за ову породицу. Сем омање пољопривредне пензије, коју прима бака, и дечијег додатка немају више никаквих сигурних прихода. Синиша је раније радио, али више не. И њега и његову мајку мучи висок притисак. Право на социјалну помоћ немају због земље коју поседују.
Поред крава, држимо свиње и кокошке, а обрађујемо и нешто земље. То нам је то. Нисмо гладни, али није ни лако.
Хуманитарна организација Срби за Србе покреће велику акцију помоћи породици Мијовић. У Тутину и деловима Рашке области све је мање нашег народа, па је помоћ оваквим породицама од круцијалне важности.
Позивамо све добре људе, на ком год континенту живели, да не скрећу поглед с патње ове деце. Помозимо сви колико можемо. Хајде да заједничким снагама изградимо кућу за мале Мијовиће!
1. СМС на 7763 (200 динара)
2. Рачун: 160-279491-71
3. Pay Pal
4. Девизни рачун:
IBAN: RS35160005400003357267
SWIFT: DBDBRSBG
Customer: Srbi za Srbe
Bank: Banca Intesa, Milentija Popovica 7b, Beograd
ГЗС / Хуманитарна организација Срби за Србе
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.