се баве израдом традиционалних рукотворина, а које су упознате са иновативном производњом рукотворина путем комбинације модерних елемената дизајна са традиционалним мотивима, одржана је у Сјеници.
Циљ пројекта је изградња међугенерацијске мреже жена у неразвијеним општинама Рашка, Сјеница и Брус и испуњења њихових економских права и побољшања услова да делују као покретачи позитивних друштвено - економских промена у њиховим мултиетничким и мултирелигиозним заједницама.
У менторској фази пројекта обучене жене ће заједно са експерткињом Маријом Иванковић – Јуришич, дизајнерком текстила и власницом модног бренда „Марија хандмаде“ радити на креирању и производњи прототипова сувенира и рукотворина на основу комбинације иновативних техника, дизајнерских елемената и традиционалних мотива рукотворина. Ти иновирани етно - дизајнерски производи, ручно израђени од стране полазница обуке и менторског програма, ће затим током завршне пројектне манифестације бити представљени у оквиру изложбе на којој ће такође као један од резултата пројекта бити промовисана „књига стандарда“ дигиталних решења модерног дизајна у рукотворинама.
Радионица у Сјеници, фото: сајт општине Сјеница
„Мени је изузетно задовољство што своје десетогодишње искуство могу да поделим и пренесем женама, кроз практична знања. Фолклорно наслеђе и традиционална техника су инспирација, путем којих можемо доћи до нових производа који се могу пласирати на тржиште и тако остварити економска независност жена“, истакла је менторка Марија Иванковић – Јуришич.
Начелница Одељења за привреду и развој, Маида Касумовић, пожелела је топлу добродошлицу свим учесницама, и изразила задовољство због великог интересовања за овај пројекат.
„Задовољство ми је да на једном месту видим оволико суграђанки, те се надам да ће ово бити слика коју ћемо чешће имати прилику да видимо у будућности. Ми се заиста трудимо да све пројектне активности подржимо, а пројекти који подразумевају јачање жена и женског предузетништва, свакако су приоритет Локалне самоуправе, а мени лично представљају задовољство да радим на истим. Овај наш данашњи скуп ће бити својеврсна база података за нас и све даље активности које ће се спроводити и које ће се тицати јачања жена и женског предузетништва, па вас охрабрујем да се увек одазовете позивима попут овог“, додала је начелница Касумовић.
Начелница Одељења за привреду и развој Маида Касумовић, фото: сајт општине Сјеница
„На данашњој обуци је било речи о споју традиционалног и модерног где су присутне имале прилику да се упознају са иновативном производњом рукотворина. Обука за млађу групу жена од 18 до 35 година ће се одржати у јануару 2020.године, а том приликом ће полазнице обуке бити обучене у области дигиталног брендирања и промоције. Надамо се даљој успешној сарадњи као и успешној реализацији планираних активности”, истакла је координатор пројекта “Изградња међугенерацијског и интеркултуралног моста економског просперитета за жене у Рашкој и Сјеници, Емина Кучевић Ровчанин.
Општинска управа у Сјеници је дала потпуну подршку у даљој реализацији овог пројекта, Амбасада САД-а је финансијски помогла пројекат, док реализацију спроводи Удружење пословних жена Србије у сарадњи са локалном кућом развоја Брус као и у сарадњи са Рашком и Сјеницом.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.