Kако се испитује барут у снајперском метку? 


Veliki pad temperature - od 5 do 11 stepeni, tokom dana kiša              Nakon 30 stepeni - sneg, obelele livade i pašnjaci na Zlatiboru a snežne padavine u aparilu iznenadile i Čačane              Da slavimo i budemo humani: FK Borac 1926 Čačak - FK FAP Priboj, prihod od prodatih ulaznica ide u humanitarne svrhe              Nova praksa JP „Gradac” - oštećena imovina u saobraćajnim nezgodama biće finansirana iz osiguranja lica koje je izazvalo nesreću              Obuka za učenika edukatora o energetskoj efikasnosti              Vesić: Sraman dan i za Savet Evrope i za Doru Bakojani              GrO SNS Čačak - Đilasovci izgubili kompas, besprizorne laži umesto konkretnog političkog programa             

 
Kако се испитује барут у снајперском метку?
Trenutno na sajtu: 279       |       Podeli:
24.02.2019 | 0 коментар(а)



Лучани – Фабрика „МБ Наменска” у Лучанима има посебан опитни балистички полигон за контролу произведеног барута и тај
Пуњење чауре барутом, фото: РИНА

нимало једноставан посао завршава се у два тунела, при чему брзину зрна мери и објављује рачунар. Како то, у суштини, изгледа овде, на „С полигону”, у највећој барутани Балкана?

„Укратко, ми овде меримо брзину пројектила напуњених нашим барутом, који је произведен по одговарајућим стандардима. Најпре у чауру ставимо нормирану количину барута, затим метак иде у опитну балистичку цев и испуцава се, мери се брзина пројектила и ако није довољна додаје се барут, уколико је прекорачена онда се одузима” – каже за агенцију РИНА руководилац полигона, Алекса Благојевић.

Алекса Благојевић, руководилац полигона пред тунелом, фото: РИНА

Он нас је затим, на месту где се се ово одвија, упознао са свим важним појединостима поступка.

У дану кад смо томе присуствовали на распореду је била провера зрна 12,7х108 милиметара за снајперску пушку (такозвани ДШК руски програм) и за зрно од 14,5 милиметара, страног произвођача.

Чауре за снајперски метак 12,7 којег користи и наша Војска испоручује „Први партизан” из Ужица. Она долази на радни сто Александра Митровића чија је дужност да је, користећи кашичицу и мерећи изузетно прецизном вагицом, напуни са 15 до 16 грама барута. Потом се у истој просторији у чауру утискава зрно, на одређену висину метка која је задата прописом. Тако утиснуто зрно иде на такозвано кримповање или стезање, и метак, тежак укупно 53 грама, спреман је за балистичко испитивање.

Стрелац се спрема да испали метак из опитне балистичке цеви, фото: РИНА

Пројектили се после тога носе мајстору у опитни балистички тунел, догачак 100 метара, стављају у цев и испуцавају у тунел чији су зидови од природног материјала.

„На крају тунела је прихватач испаљене муниције, али то је само орјентир како би нишанџија видео где би требало послати прјектил, да их не би растурао по зидовима. На некој раздаљини од опитне цеви и прихватача постављени су такозвани рамови, оптичке баријере које служе за мерење брзине пројектила и њу прецизно саопштава рачунар. Прописана брзина за овај метак је између 800 и 810 метара у секунди. Сви подаци, дакле, сливају се у мерни центар и добијају се званични резултати и уколико су задовољавајући одмах се дају завршни сертификати. Ми, зависно од тих резултата, отварамо зелено светло да барут може напустити круг фабрике и бити испоручен купцу или, ако брзина пројектила није одговарајућа, упућујемо налог производњи барута за измену одговарајућих технолошких података” - истиче Алекса Благојевић.

Мерење барута на ваги, фото: РИНА

Поред великог, јесте и краћи (50 метара) опитни тунел где се проверава и отпуцава ловачка патронска муниција са барутом „МБ Наменска”.

И барут је, у крајњој линији, ипак роба, мора имати неко сведочанство из фабрике. Ова из Лучана за свој производ гарантује 10 година.

Видео је на следећем линку: http://www.rina.rs/item/588-n-a/

 

 РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


МЕТАК БАРУТ

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.274.831 посета
Тренутно на сајту: 280 посетилац(a)