наћи ће се на дневном реду Скупштине Србије у понедељак 2. марта на дневном реду под тачком један.
Тако је у последњи час прихваћен предлог Ловачке коморе Србије, који је иницирао њен председник Милутин Ђорђевић, а који су подржала три посланика Скупштине Србије, да се овај рок који истиче 5. марта ове године продужи на 5. март 2022. године.
– Успели смо да на дневни ред ставимо овај Предлог измене закона по хитном поступку и тако спречимо да се готово пола милиона људи који овај посао нису успели да заврше, а који код себе имају неку врсту наоружања, нађе са оне стране закона – каже за „Политику” посланик Маријан Ристичевић (Народна сељачка странка). Ристичевић је као председник Одбора за пољопривреду и шумарство први прихватио иницијативу ловаца и писац је Предлога измене закона, а подржали су га и посланици Ђорђе Комленски (Покрет социјалиста) и посланик Бојан Торбица (Покрет социјалиста).
Посланик Ристичевић је изразио наду да неће бити опструкције овог предлога у парламенту, а да је свака добронамерна критика овог закона, који се у пракси показао тешко спроводивим, добродошла. Такође, веома је важно напоменути, изменом Закона о оружју и муницији спречава се и да велики број пушака, пиштоља и муниције нестане у „сивој зони”, остане нерегистровано, што је, како и Ристичевић истиче, озбиљна опасност.
Овај закон је наишао на бројне критике и због трошкова које имају власници оружја а које се огледају у уверењима да нису осуђивани, да су здрави, обавезној обуци или испиту на стрелиштима којих нема у забаченим крајевима Србије, дискреционом праву МУП-а да и после свих спроведених законских процедура појединима и одузму оружје. Све је то сума од око 100 евра противредности за један комад наоружања.
Ова измена закона требало би да растерети и шалтере МУП-а, али и око 500.000 власника различитог оружја. Посебно погођени били су ловци којих има више од 80.000, као и ловни радници са службеним оружјем, а којих има око 1.000. Уколико овај предлог закона не би на време био усвојен, а то значи пре 5. марта, и ловство, као привредна грана претрпело би штете.
ГЗС/ Политика
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.