Из тог министарства кажу и да ће одлука о евентуалној промени бити донета тек када се размотре све предности и могући недостаци новог модела, пишу данашње "Вечерње новости".
Модел набавке лекова који предлаже Светска банка подразумева увођење централизоване јавне набавке лекова нарецепт по генеричком називу ИНН (међународни незаштићени назив лека или назив лека по саставу) за лекове са А листе који се у потпуности издају о трошку осигурања уз партиципациију од 50 динара по кутији и са а1 листе за које постоји процентуално учешће у цени лека од 10 до 90 одсто. Лекови би се набављали на тендеру, по критеријуму најниже цене.
Нови модел би, према пројекцији Светске банке, омогућио уштеду од 50 милиона евра годишње, али у удружењима пацијената и међу лекарима постоји страх да би се тиме значајно сузила могућност избора терапије, пишу "Новости".
Највише их плаши да би пацијенти у том случају о трошку осигурања могли да добију углавном само један лек, док би генеричке паралеле, односно лекови других произвођача истог хемијског састава, али другачијег назива, морали да купују.
"Оно што буде повољније по државу, то ће се примењивати. Али су битни и сигурност и квалитет, као и да грађани у сваком моменту знају да имају лекове", каже министар Златибор Лончар. Он је додао да су у питању исти лекови и да ће разлика бити само у називу, а састав је исти.
"Одлуку нећемо донети преко ноћи и нећемо себе довести у ситуацију да после имамо проблема са обезбеђењем лекова", истакао је Лончар.
Извор: Танјуг, Новости
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.