средином јунa била je коректна, али последњих неколико дана опет по мало почео да се повећава број оних који се детектују у Заводу за Јавно здравље. Тај број није велики он ид од 0 до 9, али свакако то значи да треба бити опрезан, рекао је Михаило Луковић, руководилац Радног тима за праћење вируса корона.
У чачанској болници је збринуто шесторо оболелих и тај број не забрињава, док на механичкој вентилацији нема пацијената.
„Тренутно смо дошли до бројке од 40 000 вакцинисаних, међутим, сматрам да тај број треба да се повећа за још једно 10 до 15 000, како би имали мирну јесен. Сви смо у причи око новог соја вируса, који не даје тежу клиничку слику, али је заразнији, углавном захвата млађе, те стога ми морамо да апелујемоп на велики број младих до 40 и 45 година, који нису примили вакцину да се имунизују. С обзиром на то да имамо све вакцине, не видим ни један разлог да се не вакцинише” истакао је Луковић.
Др Дејан Дабић, заменик директора чачанске болнице каже да је тренутна епидемиолошка ситуација знатно боља у односу на ону од претходних месеци.
„Према најновијим подацима јуче је било девет пацијената који су били прегледани, од тога осам првих, и један контролни преглед. У болници на ковид одељењима смештено је шест оболелих, док у респираторном центру нема пацијената. Уназад три недеље број хоспитализованихкреће се од пет до седам, а број прегледа је негде до 15 максимално”, појсанио је др Дабић.
Болница се вратила у неки нормалан рад, почело је заказивање и операција које нису рађене за време пандемије, али раде смањеним капацитетом, негде око 50 одсто, то је било увек у летњим месецима и пре пандемије.
„Лекари из опште праксе и изаборни лекари својим пацијентима могу да закажу прегледе у одређеним терминима и у временском интервалу који они могу видети у информационом систему. Ово је урађено пре свега да би се избегле гужве у амбулантама у болници, али и да би наш рад био ефикасинји. Било која вакцина ради свој посао и поново аплечујем на суграђане , на здравстевене раднике , пре свега младе да се вакцинишу. Једини начин да се спасемо или што безболније прођемо уколико се заразимо јесте да се вакцинишемо. У овом тренутку и са најавом Делта соја, особе испод 40 година су најугроженије , тако да пре свега аплелујем на њих да се одазову вакцинацији и да на тај начин заштите и себе и своју околину”, рекао је др Дејан Дабић.
У протеклих 25 дана се дешавало да је мањи број тестираних, да новоинфицираних нема, међутим далеко већи број дана има број инфицираних особа, то су на срећу појединачни случајеви, а такође у том временском периоду било је дана са двоцифреним бројем оболелих, али сама чињеница указује на то да је вирус још увек присутан у нашој средини.
„У нашем граду је до сада је 40.158 лица примило прву дозу, док је 40.107 ревакцинисано. Још један апел не амо младима, али нарочито њима, него према свим старосним групама да се у наредном периоду вакцинишу . У свим нашим општинама грађани се могу вакцинисати од 8 до 20 часова, сваког дана, и то вакцином по избору Поствакциналне реакције су изузетно благе, смртних случајева нема, према томе имунитет се после имунизације се постиже , за то имамо двоструки доказе, а први је контрола антитела, а други доказ је стање на пријему у болницу. У општини Горњи Милановац макар једну дозу вакцине примило је 15.432, у Ивањици имунизована су 11.143 лица, у Лучанима њих 5.698”, рекао је Аксентије Тошић, директор Дома здравља у Чачку.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.