извештај о пословању ЈКП „Дубоко“ Ужице а који су одборници прихватили. У наведеном извештају се наводи да је укупан приход овог предузећа у 2020. години 257 милиона динара. Приходи од депоновања отпада износе 204 милиона, приходи од продатог селектовног отпада су око 16 милиона, док су приходи од накнаде за управљање амбалажним отпадом око 3 милиона динара.
Фото: Општина Лучани
Осталих 23 милиона прихода долазе из донација око 18 милиона као и из Националне службе за запошљавање. Приходи су већи у односу на 2019. годину због повећане количине збринутог отпада. Укупни расходи су око 269 милиона динара и највише расхода је за потрошњу горива, одржавање основних средстава, набавку резервних делова и транспорт отпада са територија локалних самоуправа. На седници је усвојен и извештај о пословању овог предузећа у прва три месеца ове године.
Одборници су на седници усвојили и предлог измена одлуке о правима и услугама социјалне заштите којом се сваком трећем детету у породици повећавају права на брсплатну исхрану деце у ђачкој кухињи као и право на биомедецински потпомогнуту оплодњу за брачне парове до 45 година живота.
Усвојен је и извештај о раду два јавна општинска предузећа ЈП „Драгачево путеви“ и ЈКП „Комуналац Лучани“. У извештају ЈП „Драгачево путеви“ се наводи да предузеће послује тржишно и највећим делом изводи радове на одржавању путева и јавне расвете по налогу Општинске управе Лучани. За санацију штете од елементарних непогода утошено је око 10 милиона динара, за извршене радове и материјал у месним заједницама око 49 милиона динара, за извршене радове и материјал на општинским путевима првог и другог реда око 12 милиона, за зимско одржавање путева 14 милиона, за уградњу асвалтне масе, крпљење ударних рупа са припремом око 6 милиона, за уградњу коругованих цеви по месним заједницама око 2,5 милиона динара. Тако је укупно за одржавање путне мреже, ово предузеће потрошило 84 милиона и за јавну расвету око три милиона динара.
Фото: Општина Лучани
У тромесечном извештају о раду ЈКП „Комуналац“ у овој години се наводи да укупна потраживања од купаца износе 59 милиона, док су обавезе према добављачима око 55 милиона динара. Планирани приход од 35 милиона од продаје производа и услуга за три месеца су реализован око 88 одсто и износи 33 милиона динара. Током прва три месеца вршене су учестале поправке и замена оштећених или попуцалих цеви у дотрајалој водоводној и канализационој мрежи и није било значајнијих инвестиција.
Одборници су усвојили и извештај о раду Ценра за социјални рад у коме се наводи да се број становника у општини Лучани из године у годину смањује. Тако по попису из 2011. број становника је био 22 хиљада а већ 2019.гоине, 18 хиљада становника. Према подацима из пописа, од становништва старијег од 15 година, 858 је без школе, око 3,5 хиљаде је са непотпуном основном а око 4,5 хиљаде грађана је са основном школом што је преко 40 одсто од укупног броја становника. Неожењених мушкараца је преко три хиљаде а неудатих жена око две хиљаде. Број удовица је око 600 а удоваца преко две хиљаде. Број живорођене деце у 2019. години је 150 а број умрлих у истом периоду је 341. Просечна старост становништва је 47 година. Број закључених бракова у 2019. години је 86 а разведених 23. Евидентно је да је становништво општине Лучани све старије и све га је мање.
Општина ради на популационој политици тако што интензивно ради на изградњи путева, довођењу здраве пијаће воде, изградњи водне, путне, културне, образовне инфраструктуре у свим деловима општине. Такође, током последње деценије из општинског буцета се издваја за свако новорођено дете по 30 хиљада динара, накнада од 20 одсто од просечне зараде за незапослене породиље, право на матерински додатак, једнократна финансијска помоћ републике за прво до четвртог детета. Локална самоуправа је за децу рођену 2019. године делила ауто седишта, као и колевке за један број деце рођене 2020. године. Укупан број пензионера је око пет хиљада , од чега је 37 одсто са минималним пензијама. Укупан број корисника Центра је 1798 што је око 10 одсто становника и највећи пораст је у категорији остарелих корисника услуга. Укупна годишња средства Центра за социјални рад су око 25 милиона од чега република обезбеђује око 11,5 а буџет општине 13,5 милиона динара.
Одборници Скупштине општине су усвојили и извештај Црвеног крста за 2020. годину у коме се наводи да је Црвени крст током године, кроз разне видове помоћи, помогао близу 4000 становника, што је око једне петина укупног боја становника уз ангажовање око 80 волонтера свих узраста и три професионано запослена радника.
На седници Скупштине је донета и одлука о ангажовању ревизора за завршни буџет општине за 20. годину, покренут поступак за прибављање непокретности у својину општине, одлука о додели јавних признања , одлука о давању сагласности Културном центру за отуђење имовине, као и предлог о разрешењу председника, члана и заменика секретара изборне комисије општине Лучани.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.