Градина на Јелици ускоро археолошки парк 


Danas u Srbiji veoma toplo: Najviša dnevna temperature do čak 33 stepena              Sutra otvaranje nove pumpe na auto - putu „Miloš Veliki” u smeru ka Beogradu              Grejna sezona zvanično se završava danas              Da su danas lokalni izbori u Gornjem Milanovcu SNS osvojila bi više od 53 odsto glasova             

 
Градина на Јелици ускоро археолошки парк
Trenutno na sajtu: 350       |       Podeli:
29.08.2014 | 0 коментар(а)



Чачак - Народни музеј обележио је 62 године постојања и 30 година од почетка археолошких ископавања Градине на планини Јелици,

изложбом посвећеној овом археолошком налазишту.

Изложбу је отворио проф. др Михаило Милинковић са Филозофског факултета у Београду који 28 година ради на ископавању града на Јелици истиче да је Градина, изванредан локалитет на јеличком вису у простору од 22 хектара. Али, ни за сва минула лета археолози нису успели да одгонетну ко је ту боравио, ко долазио, како се ко звао. „Пет цркава, четири зидане гробнице, стотину појединачних гробова и остаци војне и народне архитектуре сведоче не само о ромејској, већ и о германској популацији. Натпис на латинском указује да једна базилика потиче с краја 4. или из прве половине 5. века, а неопходно је истаћи и постојање крстионице у базилици Ц. Тако се наговештава да је град непознатог имена могао бити и седиште епископије“, казао је Милинковић.

проф. др Михаило Милинковић

Иначе, Град на Јелици је био основан у 6. веку, највероватније за време владе цара Јустинијана, поставши центар свог региона, можда у већој мери него што је Чачак данас.

Делфина Рајић директорка Народног музеја у Чачку подсетила је да је током 30 година ископавања на овом археолошком налазишту Градина постала позната код нас и у свету. „Надамо се да ће у догледно време овај локалитет постати археолошки парк“, рекла је она.

државни секретар, Драган Поповић

Овој свечаности присуствовао је и државни секретар министарства рада, запошљавања и социјалне политике Драган Поповић. Он је истакао да ово министарство није у директној вези са овом институцијом, али даје подршку оваквим активностима јер је министарство делом везано за репарацију и обнављање културно-историјских споменика који су од посебног значаја за историју српског народа. „У том смислу имамо конкретне договоре са локалном самоуправом у Чачку око великог догађаја који следи идуће године а то је 200 година од Боја на Љубићу и министарство ће издвојити знатна финансијска средства за реконструкцију и обнову тог обележја“, рекао је Поповић. 


Глас западне Србије  





PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.109.698 посета
Тренутно на сајту: 349 посетилац(a)