Како је саопштио Завод за заштиту природе Србије, хранилишта су постављена између локалитета Крња Јела и врха Тројан, а изграђена су у складу са условима заштите природе Завода.
Бројност супова у том резервату кретала се од 30 до 180 јединки, а примећено је и да око 50-ак јединки ноћи у шуми у близини хранилишта и стенама непосредно испод врха Тројан.
Фото: Фондација за заштиту птица грабљивица, Илустрација
Успешан рад хранилишта и ширење простора на којима обитава белоглави суп, како истиче директор Завода за заштиту природе Србије Александар Драгишић, резултат је добре праксе и сарадње Завода и управљача, а пре свега, чувара природе на терену.
Драгишић подсећа и да је рад хранилишта у СРП „Пештерско поље“, такође и резултат вишегодишњег споја и рада стручњака, управљача и свих заштитара природе на успостављању националне мреже хранилишта за некрофагне врсте животиња која је део Балканске мреже хранилишта.
Тим пројектом се омогућава неометано кретање и ширење популације тих угрожених врста на целом Балканском полуострву и шире у Европи.
У мрежу тих хранилишта, која се налазе у границама заштићених подручја проглашеним Специјалним резерватима природе „Увац“, „Клисура реке Милешевке“, „Клисура реке Трешњице“, и сада „Пештерско поље“, настоји се да се ускоро укључи још једно, и то у Парку природе „Стара планина“.
Хранилиште на Пештерском пољу је ограђено, има објекат за фотографисање и посматрање животињских врста уз стални видео надзор.
Управљач заштићеног подручја - Туристичка организација Сјенице води евиденцију о присуству врста и обезбеђивању и изношењу хране.
Поред белоглавих супова, хранилиште посећују гавран и ветрушка, а од крупних звери забележен је вук.
Туристичка организација Сјеница, као управљач резервата, од фебруара 2020. до тренутка стручног надзора које је обавио Завод за заштиту природе Србије у другој половини октобра, је организовала изношење око 23 тоне хране, чиме је уједно смањено неконтролисано одлагање угинулих животиња на ширем подручју.
Угинуле животиње се, у сарадњи са локалном заједницом, довозе са подручја Пештерске висоравни и шире околине.
Такође, планира се постављање рампе на прилазном путу ка хранилишту које је ограђено дрвеном оградом и изградња појилишта за животиње у оквиру хранилишта.
Посете новоизграђеном објекту за посматрање животиња су ограничене, и то превасходно у научно-истраживачке и едукативне сврхе, уз обавезно претходно пријављивање управљачу.
ГЗС / Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.