Само два одсто укупног рода малине поједе се у Србији, остало у Европи 


Veliki pad temperature - od 5 do 11 stepeni, tokom dana kiša              Nakon 30 stepeni - sneg, obelele livade i pašnjaci na Zlatiboru a snežne padavine u aparilu iznenadile i Čačane              Da slavimo i budemo humani: FK Borac 1926 Čačak - FK FAP Priboj, prihod od prodatih ulaznica ide u humanitarne svrhe              Nova praksa JP „Gradac” - oštećena imovina u saobraćajnim nezgodama biće finansirana iz osiguranja lica koje je izazvalo nesreću              Obuka za učenika edukatora o energetskoj efikasnosti              Vesić: Sraman dan i za Savet Evrope i za Doru Bakojani              GrO SNS Čačak - Đilasovci izgubili kompas, besprizorne laži umesto konkretnog političkog programa             

 
Само два одсто укупног рода малине поједе се у Србији, остало у Европи
Trenutno na sajtu: 420       |       Podeli:
23.09.2022 | 1 коментар(а)



Производња бобичастог воћа које се у Србији гаји на 36.000 хектара има узлазни тренд а очекујемо да размена искустава и знања на другом
Само два одсто укупног рода малине поједе се у Србији, остало у Европи , Фото: ГЗС

"Бери бизнис форуму" томе додатно допринесе, поручила је данас помоћница министра пољопривреде Ведрана Илић.
Отварајући једнодневни регионални форум чији је партнер привреда Холандије, она је истакла да је малина највреднији извозни прехрамбени производ Србије.

Додала је да се малина гаји на 21.000 хектара те да се од укупног рода само два одсто поједе у Србији док остало конзумира Европа.

Амбасадор Холандије Јост Реинтјес оценио је да је за ту земљу сарадња у пољопривреди, не само у сектору бобичастог воћа, веома значајна. Он је истакао да су на бизнис форуму присутне неке од врхунских компанија из Холандије.

Оценио је да комбиновање технике и стручних знања воде сјајној сарадњи две државе у овом сегменту пољопривреде. Амбасадор је истакао да се у оквиру јавно приватне иницијативе ујединило 12 компанија из Холандије са одгајивачима бобичастог воћа у Србији како би производња била још исплативија и одрживија.

Он је навео да су људи из холандских компаније ове недеље посећивали воћаре и фирме у Србији, те да ће размена искустава бити настављена следеће недеље у Холандији.

Развој ове сарадње он види као прилику да се додатно оснажи сарадња Србије и Холандије. Саша Ристовски из УСАИД-а оценио је да је Бери бизнис форум прилика за додатно умрежавање у региону, на чему, као и подржавање евро интеграција, та организација ради кроз реализацију пројекта од 2019. године.

Од форума он осим размене информација и искустава очекује успостављање нових контаката произвођача, трговаца и извозника. Ристовски, уз резултате које скуп доноси, очекује да форум постане традиционалних годишњи регионални догађај у овом сектору воћарства.

 

 

 

 

ГЗС / Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Dragacevac

    Sve ovo lepo oni dogovorise i holandjane vodase po ladnjacama, usavrsavase tehniku gajenja maline aj OK sto bi rekli oni tamo. Ama niko ne pomenu koja je cena bre za ovu godinu i sto ovi nasi sto su uzeli malinu ne daju pare to nista, pojela maca. Svuda u svetu seljak prodaje svoju robu, samo u Srbiji seljak predaje robu.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.293.791 посета
    Тренутно на сајту: 420 посетилац(a)