Матић: Мокра Гора раме уз раме са швајцарским селима 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Матић: Мокра Гора раме уз раме са швајцарским селима
Trenutno na sajtu: 747       |       Podeli:
05.12.2021 | 0 коментар(а)



Матић је изјавила да је Светска туристичка организација препознала Мокру Гору као изузетан пример руралне дестинације са великим потенцијалом за унапређење сеоског туризма.
Татјана Матић, министарка туризма, фото: ГЗС

"Јако смо поносни што су се наша села, поготово Мокра Гора која је међу победницима, нашла раме уз раме са селима из Швајцарске, Аустрије, Шпаније која су такође награђена", истакла је Матићева за РТС поводом одлуке Генералне скупштине Светске туристичке организације да прогласи Мокру Гору за једно од најбољих туристичких села на свету.

Истакла је да је награда значајна пре свега као вид препознавања вредности и квалитета која сеоска домаћинства и села у Србији имају и да говори да сеоски туризам има сјајну будућност у Србији.

"Оно што је Мокру Гору издвојило од осталих је чињеница да је ово село које негује културу, чува традицију, чува биодиверзитет, што је јако значајно, и један вид еколошког туризма који је практично у наредном периоду доминантан у свим предвиђањима и анализама Светске туристичке организације", додала је Матићева.

Објаснила је да је та награда изузетно значајна како за Мокру Гору тако и за Гостиље и Тршић.

"Поготово за Гостиље које је ушло у најужи круг и можда већ следеће године и то село буде проглашено као једно од најбољих", рекла је министарка и оценила да награда за сеоска домаћинства представља пре свега велики подстрек.

Навела је да су управо места попут Мокре Горе, али и нека мања места, као и еко туризам, привукла велики број домаћих туриста током две године пандемије.

Матићева је указала да је, када је реч о броју туриста, ова година боља у односу на претходну.

"Ова година је била много боља него претходна, мада ни ова није почела сјајно. Ми смо закључно са септембром имали девизни прилив од туризма који је био милијарду и сто педесет милиона евра, а у нашој најбољој туристичкој сезони 2019. имали смо милијарду и четиристо милиона евра. Дакле, разлика није тако велика са обзиром на то колико су се околности промениле од 2019. до 2021. Имали смо око 2,5 милиона долазака туриста, наравно у већини су то домаћи туристи и 10 милиона ноћења у Србији, то су заиста охрабрујући подаци имајући у виду услове, околности у којима смо живели и радили ове године", навела је Матићева.

Указала је да је било изузетно значајно, посебно за стране туристе, када је Србија стављена на Зелену листу Европске уније.

"Ми смо практично од јуна до септембра имали скок долазака страних туриста 73 одсто, захваљујући томе што смо били безбедна дестинација и то је, између осталог, важно и за крај сезоне", оценила је Матићева.

Говорећи о новогодишњим аранжманима, навела је да је, према информацијама које има од хотелијера, у туристичким центрима, на планинама и бањама све распродато. 

  Матић: Потрошачи немају разлога за бригу 

Министарка трговине, туризма и телекомуникација Србије Татјана Матић изјавила је данас да је приликом контроле Уредбе Владе о ограничавању цене брашна, односно за максималну цену хлеба тип-500, било нешто више од 200 пријава и прекршајних казни.

Матићева је за РТС рекла да је, када је реч о новој уредби која се односи на шири спектар - пет животних намирница, још у току припрема великих трговачких ланаца за примену те мере јер она се односи на то да се цене морају вратити на ниво од 15. новембра.

Указала је да је тренутно ситуација стабилна и да нема никаквих пријава у вези са кршењем те мере.  

"Видећемо од следеће недеље како ће се ствари развијати. Оно што је пракса показала је да углавном велики трговачки ланци одмах примењују меру без већих кршења. Дешава се у мањим неким радњама у унутрашњости Србије", рекла је министарка.

Говорећи о произвођачима навела је да држава има механизме и да је она и деловала и у смислу подршке произвођачима.

"30.000 тона брашна је кроз робне резерве издвојено за подршку млиновима и пекарима и у том смислу ми ћемо и даље пратити ситуацију на терену, и ако буде потребно и са другим мерама ћемо ка произвођачима ићи да бисмо њима олакшали између осталог, и да они не би били ти који ће понети највише или платити цену ових мера. Мислим да се то никако неће десити", истакла је Матићева.

На питање да ли има потрошачи треба да брину након истека тих 60 дана, одговорила је да не треба да брину.

Почетком недеље Влада је ограничила цене пет намирница на 60 дана, ради стабилности на тржишту.

ГЗС/ Танјуг

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


matic turizam hrana potrosaci

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.088.768 посета
Тренутно на сајту: 748 посетилац(a)