Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Скромно обележена 92. годишњица од смрти славног војводе Степе Степановића

27/04/2021
image-gallery-item
Фото: ГЗС
Чачак - Данас се навршава 92 године од смрти славног Војводе Степе Степановића, а Србија

препознаје потребу неговања традиције и потребу сећања на наше претке који су нас и те како задужили, те је данас у Чачку скромно обележена годишњица од његове смрти.

Скромно обележена 92. годишњица од смрти славног војводе Степе Степановића, фото: ГЗС

„Пре неколико година формиран је Владин одбор за неговање традиције, између осталог једна од манифестација која је из тог одбора је обележавање годишњице смрти.

 

Скромно обележена 92. годишњица од смрти славног војводе Степе Степановића, фото: ГЗС

Oво је место једног од највећих српских војсковођа. Поред тога у његовом животном путу од Београда до Чачка, цео живот је провео у ратној униформи. Време и околности су нажалост биле такве да Србија није имала предаха у том времену. Први његови борбени задаци су били још као питомца, као питомац отишао је на ратиште и том приликом добио одмах орден”, рекао је Миодраг Капор, државни секретар Министарства за рад, запошљавање борачка и социјална питања.

Капор је истакао да је војвода Степа степановић био човек који је као личност био скроман, тих, повучен , одмерен, с друге старне врло одлучан, храбар, непоколебљив официр.

„Војвода Степа Степановић је водио неке од судбинских битака за нашу земљу. Оно што ми данас морамо да радимо, јесте да не дозволимо да се такви наши преци забораве. Жао ми је што је још увек време короне и што немамо овде бар 500 ђака. Неговање традиција подразумева да наша садашња млада и будућа поколења која ће доћи науче, шта су то урадили наши преци да би ми данас живели у слободној демократској заједници”, закључио је Капор.

Скромно обележена 92. годишњица од смрти славног војводе Степе Степановића, фото: ГЗС

Чачак и Чачани су поносни што је велики војвода Степа Степановић одлучио да после своје славне животне епопеје последњих 11 година свог живота проведе у граду на Морави.

„По казивању славног војводе степе Степановића Чачани су били најхрабрији војници и на Мачковом камену, и на Церу и на Јадру, као и на пробоју Солунског фронта. Живео је скромно, те сам податак да је прва пензија била изузетно висока и да ју је он вратио, у то време, то је било три пара волова. Следећа пензија му је смањена за три пута, онда је исту прихватио, што говори о његовој скромности и врлинама, као и о великом давању српском роду, да би смо данас живели у слободи”, казао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.

Тодоровић је истакао да је Град Чачак давних година тог славног војводу прославио и улицом и кућом у којој је живео и реконструкцијом те куће, као и да се наставља у том правцу, а и Основна школа у Горњој Горевници носи име овог великог војводе.

„Наш град чини све да се одужи великанима српске историје, с поносом кажемо да смо ми Чачани изабрани да будемо последње животно уточиште великог Војводе Степе Степановића и данас веома скромно, због пандемије обележавамо 92 године од његове смрти, а надам се да ћемо већ наредне са много више ученика и људи који желе да чују и виде, ко је био Војвода Степа Степановић, те да одају почаст и њему и свим борцима који су ратовали заједно са њим”, закључио је Тодоровић.

ГЗС

 

OBELEZENA 92 GODISNJICA SMRT STEPE STEPANOVIC

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika novinari

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.