Анализом воде потврђена је лековитост, а Слатинска Бања има више сумпорводоника него остале бање у Србији, преноси РИНА.
Некада се у овој помало заборављеној бањи лечило пола бивше Југославије, тврди деведесетогодишња Драгица Милошевић, која памти дане када је ово место било пуно гостију који су тражили и многи нашли решење за своје бољке.
Фото: РИНА
„Долазили су људи са свих страна, све је било пуно, рођена сам овде и памтим да су људе овде доносили на носилима, после лечења они устану, неки дођу са штакама и штаповима, па после 15 купања баце", сведочи ова старица.
Ово место нетакнуте природе данас је потпуно неискоришћено. Посећују га они који су сигурни у његова лековита дејства. Чак и у позним годинама ту долазе по виталност.
Фото: РИНА
„Овде сам се лечила и од псоријазе и од реуме, због зглобова, била сам прилично немоћна, прсти су ми били укочени", каже Љубинка Икодоновић.
Бројна домаћинства пре одрђенеог времена издавали су смештај и бавили се бањским туризмом. Сада је ситуација потпуно другачија и овде су већини случајева долази само код родбине.
„Долазили су људи из целе бивше Југославије, данас само ја радим овај вид бањског туризма. Иначе, ко год данас дође, ретко ко да не дође више пута и обавезно доводе своје пријатеље", рекао је Драган Пејовић.
Поред самог избора бањске воде, мештани су сами својим рукама саградили брвнару и прилагодили да сваки путник намерник може без проблема прићи извору здравља.
„Ми смо се организовали и направили фонтану и брвнару да може лепо да се вода наточи за пиће и за купање, многи долазе из других градова, захватају воду па се купају у својим домовима", рекао је Зоран Ђуровић, мештанин Слатинске Бање.
Татјана Матић, министарка туризма, Фото: РИНА
Србија има традицију дугу 160 година када је у питању бањски туризам, а Минситарство туризма даје пуну подршку, како би бање и лековити извори у Србији заживели.
„Слатинска Бања, као још и пар бања у Србији незванично, кроз једну причу су добиле статус бање, јер се прочуло да је та вода лековит, од мештана па даље наравно, али морам само да кажем да ми нисмо надлежни за проглашавање једне дестинације Бањом, односно добијања статуса бање и да и друга ресорна Министарства учествују у том процесу", рекла је Татјана Матић, министарка туризма.
Бање и лековити извори, велики су потенцијал српског туризма и обично су смештене у прелепим скривеним оазама Србије.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.