Велелепне гробнице у селу Прахово код Неготина, свака личи на цркву 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Велелепне гробнице у селу Прахово код Неготина, свака личи на цркву
Trenutno na sajtu: 884       |       Podeli:
25.04.2021 | 0 коментар(а)



Неготин – Неготинска крајина, на тромеђи са Бугарском и Румунијом, најисточнији је део наше земље и позната по Мокрањцу, Хајдук Вељку, виногорјима.. али и по
Историја исписала чудне линије у Прахову. фото: РИНА

гастарбајтерима и њиховим велелепним грађевинама. Осим стамбених објеката, житељи овог краја граде и масивне гробнице, понекад чак и на неколико спратова.

Једно такво гробље, мада настало под утицајем историје, а не људи, налази се у Прахову за које мештани кажу да има три спрата. На првом су  сахрањивани Римљани у саркофазима, на другом Стари Словени у периоду од 10. До 14. века и на трећем своју вечну кућу пронашли су Срби и Власи.

„Половином прошлог века масовно су се у земљи проналазили римски саркофази. Према доступним историсјким списима од другог до шестог века овде су живели Римљани, а цар Трајан је овде био 99. године када је градио римски град, назван „град на води“. Након њих овде су сахрањивани Словени“, рекао је за РИНУ Велимир Трајковић, публициста који је написао Монографију Прахова.

Велелепне гробнице у Прахову код Неготина, фото: РИНА

Гробна места средњовековних житеља прекрили су земља и трава, па је онда настао „трећи спрат“.  Ово необично гробље на истоку Србијем до Другог светског рата имало је само две гробнице, а након што се домаће становништво почело масовно враћати из иностранства тада су настале садашње породичне  гробнице.

„Ко се затекне у пролау кроз Прахово остане запањен, јер свака та гробница је другачија и имају изглед малих црквица. Градитељи су овде имали пуне руке посла, јер како је време пролазило наши људи који су долазили из иностранства желели су све веће и раскошније вечне куће. Не штеди се на луксузу, а понекад само врата коштају око 1.00 евра“, каже Велимир.

ГЗС/ РИНА

Фото: РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Groblje negotin grobnice

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.037.131 посета
Тренутно на сајту: 884 посетилац(a)