Изградња капеле на новом градском гробљу 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Изградња капеле на новом градском гробљу
Trenutno na sajtu: 757       |       Podeli:
07.11.2017 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Ново градско гробље Коцељ, на истоименом брду, изнад Браношевца и стадиона, уз асфалтни

пут за Тодоровиће, Тикву, Вучију и Каменицу, ускоро ће добити – капелу. Биће ово прва градска капела, објекат који деценијама недостаје граду. За изградњу су се дуго потезале иницијативе, водиле расправе, доносили закључци, падале оптужбе да су села боље организована јер се покојници у граду на вечни починак испраћају из кућа или стамбених зграда…

"Радови су почели крајем октобра прошле године и укровљена је капела са четири просторије, главном за последњи опроштај од покојника и три пратеће одаје, доведени су прикључци воде и струје.Уложено је око 1,5 милион динара", каже Слободан Матовић, председник Одбора за изградњу.

Радови су почели уз подршку локалне самоуправе, те Црквене општине Нова Варош и залагање свештеника Радмила Јањића, а капелу је пројектовао инжењер Дејан Грбић.

"Спроведен је поступак јавне набавке за инсталације и биће плаћени трошкови и радови",  најављује Дејан Грбић, руководилац општинског Одељења за инвестиције.

Падина на којој ће се гробље ширити, до пута фото: www.ppmedia.rs

У Одбору за изградњу капеле не усуђују се да прогнозирају рок завршетка радова, у првом реду због динамике обезбеђењеа средстава. У међувремену ће, кажу, настојати да се уреди околина, те паркинг простор поред пута и спречи лагеровање отпадног материјала на заравни поред капеле.

Сахрањивање на Коцељу почело је пре скоро четири деценије, а поготову откад на старом православном гробљу Зебиновац нема места. Приватници су продавали парцеле, било је и заузимања већих површина државног земљишта, без градње прилаза и стаза, а локалне власти нису водиле рачуна. Једино је Слободан Матовић, из оближњег насеља, волонтерски бринуо да појединци не „дивљају“, а посебно се старао о уређењу 25 гробова избеглица, којих је овде сахрањују од 1993. године.

„Вечна кућа“ – 63.000 динара

Користећи искуства ужичког ЈКП „Биоктош“ у уређењу и одржавању гробља, Комунално предузеће „3. септембар“ је пре две године, на земљишту које је Општина купила од фамилије Ђенадић, започело изградњу приступних путева и гробница „под конац“, а Општинско веће је усвојило ценовник погребних услуга.

"Дводелна гробница са стазом кошта 63.000 динара, без пореза. Потомци покојника су купили само десетак гробних места и појединци кажу да, и поред плаћања на рате, радије своје најближе сахрањују у селима. Тренутно су у току радови на четири гробнице, истиче Сузана Шуљагић, директорка ЈКП „3. септембар“.

ПП Медиа / Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.029.043 посета
Тренутно на сајту: 758 посетилац(a)