Осим шљива и јабука у Чачку рађају банане и јапанске јабуке 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Осим шљива и јабука у Чачку рађају банане и јапанске јабуке
Trenutno na sajtu: 303       |       Podeli:
12.07.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Док се у воћњацима широм Србије узгајају шљиве и јабуке, Лука Геновић из Коњевића код Чачка одлучио је
Дрво банане, фото: РИНА

да окуша срећу са бананама. Пелцер овог тропског воћа добио је од комшинице и то у саксији, а онда је Лука одлучио да је пресади у двориште и то у део који је стално обасјан сунцем.

„Волимо да експерментишемо са биљкама које нису карактеристичне за наше поднебље. Пре банане смо садили јапанску јабуку, мандарину”, каже Лука и додаје да је са овим тропским воћем ипак доживео највеће изненађење.

Лука Геновић

„Недавно, приликом заливања спазио сам велики жути пупољак и тад сам први пут уживо видео како изгледају плодови. Пупољак и цвет се налазе на грани са које полазе листови. Из сваког листа полази тачно по 12 малих плодова банане, тако да на нашем дрвету тренутно има 30 до 40 малих плодова банане”, рекао је за РИНУ Лука.

Он није једини који је засадио банане, али у његовом дворишту једино су се зажутели плодови.

„Сама нега и брига о банани сводила се на редовно заливање стајаћом водом, ђубрењем као и заштиту током зимских месеци. Штитили смо је фолијом и стиропором, ушушкамо је. То на неки начин буде изолатор који је штити од ниских температура и продора хладног ваздуха. Пажња, жеља и љубав према биљци су најважнији”, изјавио је Лука Геновић.

Доктор биолошких наука, професор Душко Брковић са Агрономског факултета у Чачку каже да глобалне климатске промене мењају биљни свет.

Професор Душко Брковић са Агрономског факултета у Чачку

„Пре 15, 20 година смоква је била појам, онда смо се чудили и лимуну, а данас је то свакодневница. Температуре су знатно веће, достижу 42 степена и онда је успешно узгајање тропског воћа изузетно могуће. Једноставно, можда у неко догледно време будемо рекреативно гајили неке биљке за које нисмо ни веровали да могу да успевају на овим просторима”, истакао је Брковић.

Очигледно је да нема више дугих и јаких зима, па се немојте чудити ако ускоро будемо куповали домаћи лимун, мандарине, а можда и банане. Све то је, како кажу стручњаци резултат промене климе која нас приблажава медитеранској.

 

РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.478.205 посета
Тренутно на сајту: 303 посетилац(a)