у тој земљи. Драч је место у ком се последњих дана августа више чуо српски него албански језик, а улице су препуне аутомобила са српским регистарским ознакама, преноси агенција РИНА.
„Први пут летујемо у Албанији и одушевљени смо. Море је одлично, а домаћини љубазни. Оно што нас је највише одушевило јесу приступачне цене. Седмодневни аранжман и хотелу са четири звездице, на бази полупансиона кошта мање од 700 евра, док поређења ради у хотелу исте категорије у Бечићима треба издвојити и 200 евра на дан“, рекао је за РИНУ Алем Ровчанин из Пријепоља.
Фото: РИНА
Приликом преласка границе његова породица и он нису имали никаквих проблема, нити су се дуго задржавали. Како кажу, полиција на магистралним путевима зауставља само несавесне возаче. Цене у угоститељским објектима такође су изузетно повољне, па нећете доћи у ситуацију као што су поједини туристи у Будви кад би им стигао рачун.
„Сокови коштају око један еуро, цена страних пива је два, док су њихова домаћа упола јефтинија. За кафу је потребно издвојити око 0,7 центи, ачитава породица може ручати за непуних десет еура. Сигуран сам да ће се у неком наредном периоду поново вратити у Драч, јер утисци које носимо са летовања у Албанији су заиста фантастични“, каже Алем.
Застава Србије виорила се у уторак вече у срцу Албаније
Не само да је пун српских туриста, већ се и застава Србије виорила у уторак вече у срцу Албаније, а звуци наше музике, песма и игра оџвањали су улицама приморског града Драча. Наиме, Фолклорни ансамбл Дома културе из Пријепоља представљао је Србију на 11. међународном фестивалу фолклора „Музика и море”, који се од 30. августа до 3. септембра одржава у Драчу у Албанији. Поред домаћина, потом учесника из наше земље, наступили су и ансамбли из Бугарске, Пољске и Украјине.
Фото: Алем Ровчанин
Пријепољски фолклораши представили су се играма из Шумадије, потом су етно песму „Месечина“ извели Бојана Ђоловић и Лука Видаковић, а затим су чланови фолклорног ансамбла извели и „Ваљевску подвалу“, што је одушевило бројне посетиоце фестивала.
Директорка пријепољског Дома културе, Адмира Мостарац, наводи да је поносна наспутом својих чланова и чињеницом што су на најлепши начин представили своју земљу и Пријепоље – песмом и игром.
Када се све сабере фолклор није само играње, певање и свирање у оркестру. То су и путовања која се не заборављају, пријатељства која остају за цео живот, велике љубави, симпатије и најважније од свега – животно искуство и најдраже успомене. Од учења о нашој традицији и повезивању са животом наших предака, до дружења и припадања једној заједници у којој не само да се чланови остварују као играчи, већ и сазревају као особе – казала је директорка Мостарац и додала да су након представљања публици, од организатора добили комплименте да су најспремнији ансамбл који је наступио на фестивалу.
Оваква путовања су награда коју су чланови ансамбла заслужили за свој труд и напоран рад а за то смо несебично захвални нашим донаторима који су помогли да реализујемо одлазак у Албанију – закључила је Адмира.
Фестивал „Музика и море“ организује Светска фестивалска организација у сарадњи са Културним центром“Александар Моисиу“ из Драча.
РИНА / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.