Суша није десетковала род хељде и спелте, али ће цене овог брашна бити веће за 20 одсто 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Суша није десетковала род хељде и спелте, али ће цене овог брашна бити веће за 20 одсто
Trenutno na sajtu: 644       |       Podeli:
09.10.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош – Некада је хељда била храна за сиротињу, а данас је хлеб од ове житарице међу најскупљим. Њена лековита и благотворна својства
Фото: РИНА

надалеко су позната и стога је све чешћи избор грађана на трпезама. Јекослав Пурић из златарског села Радијевићи, један је од највећих произвођача хељде и спелте у нововарошком крају. Он је одлучио да знање које је стицао на Агроносмком факултету, примени и на стрмим, дивљим теренима родног краја посадивши ове житарице.

“Упрскос суши и лошим временским условима, задовољан сам приносима ове године. Хељдино брашно смо продавали до сада по 200 динара а спелтино по 180, али због читаве ситуације и поксупљења горива ћемо и ми морати дићи цене за неких 20 одсто. На овим неприступачним брдима, тешко је узгајати било шта. Само да се преоре земља од Јадовника до Чемернице је изузуетно тешко, али свесни смо да ништа није лако и да новац не пада са неба, зато смо заврнули рукаве. Након што се земља узоре, хељда и спелта се суше, складиште и након тога сукцесивно мељу, према потребама тржишта”, каже Јекослав за РИНУ.

Овај златарски домаћин још 2003. године посадио је хељду на само четири хектара, кад о томе нико није ни размишљао. Данас, седмнаест година после, своје засаде проширио је на 24 хектара, а хељдино брашно продаје се од Прибоја до Суботице.

“Ове житарице су једно време биле запостављене. Због своје црне боје, хељда је дуго сматрана сиротињском храном и као таква била је искорењена са ових њива. Међутим, последњих година постала је изузетно популарна због својих лековитих својстава, па се сада много више тражи него остале житарице”, рекао је Јекослав.

Хељдино брашно најслађе је када се самеље под каменим точком воденице поточаре, а иако некад намењена само сиромашнима сада се се спцијалитети као хељдопита налазе у понуди најскупљих ресторана.

ГЗС/ РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Spelta heljda brasno

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.399.714 посета
Тренутно на сајту: 644 посетилац(a)