Стални кадар у школским библиотекама као императив 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Стални кадар у школским библиотекама као императив
Trenutno na sajtu: 322       |       Podeli:
06.12.2019 | 0 коментар(а)



Чачак - Градска библиотека „Владислав Петковић Дис

на тему „21. век у школској библиотеци" окупивши више од 150 заинтересованих за актуелно стање у школским библиотекама у Србији. Скуп је одржан у четвртак, 5. децембра у Великој сали чачанске Библиотеке, а уједно је то био и претконференцијски дан 16. Међународне конференције БДС која ће бити одржана 12. и 13. децембра у Београду.

Осим библиотекара запослених у различитим типовима библиотека, од школских до националних библиотека са територије целе Србије (Београд, Зрењанин, Панчево, Ваљево, Ужице, Севојно, Соко Бања, Лесковац, Зајечар, Рготина, Бољевац, Моравички округ), скупу су присуствовали и представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, начелник и просветни саветник Школске управе за Моравички округ, директори матичних и општинских библиотека, директори основних и средњих школа, просветни радници и др.

Скуп је отворио др Богдан Трифуновић, председник Библиотекарског друштва Србије и директор Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис". Он је у име оба организатора присутнима пожелео добродошлицу, квалитетан рад и пријатан боравак у чачанској Библиотеци. Библиотекарима се потом обратила др Добрила Бегенишић, начелник Матичног одељења Народне библиотеке Србије, која је похвалила тему скупа и обећала подршку националне библиотеке свим школским библиотекама које је буду тражиле.

У име Друштва школских библиотекара Србије говорила је Мирјана Радовановић Пејовић која је све позвала да се укључе у рад Друштва и да је то начин да библиотекари буду видљивији и признатији. Поздравну реч упутила је и Слађана Парезановић, начелник Школске управе Моравичког округа. Она је у обраћању школским библиотекарима рекла: „Знам да сте у школским библиотекама понекад и против своје воље, јер сте ту да допуните радно време и сачекате бољи тренутак када ћете добити своје часове. Али покушајте да у овом свету за који се понекада учини да се изврће натрашке, окренете и доживљај места и тренутка у коме сте. Да схватите колико је ваша улога у животу школе важна и колико може бити важна у свету људи који стасавају."

Саветовање „21. век у школској библиотеци" било је одлична прилика за боље информисање о стању и испуњавању услова за рад школских библиотека Србије, у складу за важећим просветним и библиотечко-информационим прописима. Прву сесију отворила је Дубравка Илић, руководилац Матичне службе Градске библиотеке Чачак са предавањем на тему „Школске библиотеке Моравичког округа : 2008-2018 : перспектива". Она је између осталог рекла: „Иако су и формално испуњени услови које актуелни прописи предвиђају за рад школских библиотека, не значи да је толико помињани 21. век и стигао у њих. Kолико год да није лако обезбедити одговарајући простор, опрему и фонд у школским библиотекама, какво год да је у том погледу стање у њима широм Србије, услов који је најтеже на ваљан начин испунити, је стални кадар. Услов за њихову обуку у библиотечкој струци, коришћење савремене технологије и културно-просветног рада на корист младима, је стално и пуно радно време у школској библиотеци. Kључ за обезбеђење тог услова у рукама је Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Министарства културе и информисања и усклађеном деловању на измени прописа који се тичу школских библиотекара."

Врло занимљиво излагање које се тицало увођења ЦОБИСС платформе у школске библиотеке Словеније имала је Романа Мухвич Шумандл, гошћа из Института информацијских знаности (ИЗУМ) из Марибора, Словенија, а након тога је др Богдан Трифуновић најавио друго, допуњено издање Приручника за школске библиотекаре у издању Градске библиотеке у Чачку.

У оквиру друге сесије изложено је више од 15 кратких презентација којима је представљен рад 16 школских библиотека Моравичког округа. Представљени су примери добре праксе, али и проблеми са којима се школски библиотекари срећу у свакодневном послу.

Током Саветовања Мирјана Радовановић Пејовић и Ана Дуковић пренеле су своја искуства са Kонгреса Међународног друштва школских библиотекара из Дубровника ове године, након чега је одржана промоција књиге др Дејана Вукићевића „Нон имприматур или Цензура у библиотекарству и издаваштву". Са аутором, чија је књига резултат вишегодишњег истрајног бављења феноменом цензуре, разговарала је мр Маријана Матовић.

Пауза између сесија искоришћена је за кратак предах и освежење, али пре свега за упознавање колега и размену искустава из школских библиотека, стручно вођење кроз нову зграду чачанске Библиотеке и изложбену поставку „Библиотеке Моравичког округа".


Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


gradska biblioteka kadar imperaztiv

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.788.778 посета
Тренутно на сајту: 322 посетилац(a)