Ово је пећина у којој су живели змајеви: Чували извор на ком су се лечиле жене 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Ово је пећина у којој су живели змајеви: Чували извор на ком су се лечиле жене
Trenutno na sajtu: 280       |       Podeli:
21.11.2019 | 0 коментар(а)



Ужице – Брдо изнад села Потпећ надалеко је познато јер се упрво ту налази пећина која има највећи улаз на целом Балкану. Њен џиновкси портал у
Фото: РИНА

облику потковице висок је 50 метара, па су управо због тога Потпећком пећином одушевљени домаћи, али и страни гости.

“Ове године забележен је пораст броја туриста, тако да је нашу пећину посетило око 10 хиљада гостију. Највише их занима да виде овај необичан улаз у саму пећину, али и сама унутрашњост их поприлично интригира”, рекла је за РИНУ, Нина Удовичић, тиристички водич.

Овај спалеолошки бисер западне Србије налази се 14 километара од Ужица у северном делу Дрезничке градине, а истражена и уређена дужина за посетиоце је 555 метара. До улаза води 700 степеника, а онда се испред вас пружа неслућено богатство пећинског накита, смештеног у четири дворане необичних назива.

“Прва је дворана под куполом, затим дворана змајева, Цвијићева и затим дворана Снежана и седам патуљака. Легенда каже да су овде живела два пећинска змаја која су чувала чудотворни извор који је, према предању, лечио нероткиње. Кад је извор пресушио змајеви су се скаменили, али њихови облици су и данас видљиви”, прича Нина све тајне овог места.


Најниже дворане пећине су проверено лековите јер имају својства природне хипербаричне коморе у којој се концентрација кисеоника креће чак од 33 до 40 одсто.

“Гости не заобилазе да посете хипербаричну комору, а многи од њих кажу да се у том месту лакше и другачије дише. Улазили су астматичари који кажу да су једино овде продисали пуним плућима”, каже Нина и додаје да се у унутрашњости пећине крије и мали олтар уклесан у стени.

“Према народном предању у пећини су се крили Срби од Турака и на том олтару се молили. Кад би неко преминуо сахрањивали би га ту у близини, како не би открили склониште, а остаци ових људи су и пронађени, па извађени и достојно сахрањени”.

Потпећка пећина представља својеврсан споменик природе, а у априлу ове године уређена је њена унутрашњост када је урађена нова електроинсталација у главном ходнику и дворанама, па је ова историјска лепотица засијала новим сјајем.


РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.791.106 посета
Тренутно на сајту: 280 посетилац(a)