и министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић, начелник Моравичког округа Слободан Јоловић, градоначелник града Чачка Милун Тодоровић, представници и председници градова и општина, уважени привредници и садашњи и бивши сарадници Института.
Директор Института за воћарство Милан Лукић рекао је да је Институт за воћарство по много чему јединствена и препознатљива институција у нашој земљи која је у претходном периоду изградила свој реноме у воћарској науци, не само на територији Србије већ и у Европи и свету.
“ Увођењем савремених метода научно истраживачког рада у области воћарства створена је 41 сорта континенталних врста воћака. Константно усавршавање кадрова, увођење савремених технологија производње садног материјала, интезивирање сарадње са физичким и правним лицима из области воћарства само су нека од сјајних достигнућа Института за воћарство у претходних седам деценија“, истако је он.
Лукић наводи да наука нема границе, и не сме бити затворена, а без укључивања у међународне токове застарева и нестаје. Зато Институт данас посебну пажњу посвећује развоју науке кроз националне и међународне пројекте, али и кроз све друге облике сарадње са институцијама, физичким и правним лицима у земљи и иностранству.
Председник Републике Србије Томислав Николић одликовао је Институт за воћарство у Чачку Сретењским орденом трећег степена.
„За државу је од изузетне важности сегмент лиценцне заштите сорти воћа. Не само зато што је наша размена на међународном тржишту науке тако постала видљивија, већ је и препознатљивост српских сорти постала незаобилазни бренд наше земље у свету”, рекао је Николић.
Он је додао да би понос свих грађана Србије требало да буду, сорте шљива „Чачанска родна“, „Чачанска лепотица“, „Чачанска најбоља“, „Ваљевска“ и „Позна плава“, са ексклузивним правом размножавања, што су део воћарских комплекса развијених европских земаља.
„Само у Немачкој, која слови за најурећенију, водећу чланицу Европске Уније, сорте шљиве „Чачанска родна“ и „Чачанска лепотица“ заступљене су са чак 60 одсто у свеколикој понуди шљиве на територији те земље, док сорту „Чачанска најбоља“ немачки научници користе као родитељску за стварање борја нових сорти. Лиценцом заштићена сорта јабука „Чадел“, или сорта вишње „Шумадинка“, срећу се по безмало целом старом континенту због свог изузеног квалитета“, навео је Николић.
Додајући да су данас таква времена, да тржиште успоставља нове законе пред научне институције.
„Поносно истичемо резултате Института који успешно развија и комерцијални део. Спроводи важан систем сертификације у производњи садног материјала, ствара изворни, предосновни и основни садни материјал према шемама сертификације, што је комерцијални производ Института“, закључио је Николић.
Глас западне Србије