предузећу Сточар, оживела је своје товилиште, јер је данас стигао први контигент товних јунади. Радиша Јевтовић директор ове српско-турско-азербејџанске фирме каже да је рика телади за њих дуго очекивана музика.
"Данас је довежена прва партија од 50 грла, толико стаје у један камион, тако ће се допремати сваких 10 до 15 дана, како би се ускладили динамика, шта је за клање, а шта за извоз. Конкретно данашња партија, пошто се ради о женским грлима, намењена је за италијанско тржиште. Тамо већ извозимо, знамо тржиште и оптимисти смо што се тиче ове производње. За сточарство је врло битно да има намену за познатог купца. Следећа партија ће бити мушка грла и она су намењена турском тржишту. Што се тиче технологије и обраде меса, ово тржиште је сасвим другачије, зато ћемо клати у једној од већих кланица у Србији која задовољава халал стандарде. Како би испунили све те захтеве радићемо под контролом турске инпекције а агажовали смо и раднике из Турске", рекао је Јевтовић у изјави за Глас западне Србије.
Радиша Јевтовић власник фирме "Тера продукт", фото: ГЗС
Он додаје да је прва партија телади дошла из околине Ваљева, јер су ту затекли категорију до 300 кг, а што се тиче Чачка и околине ту произвођачи морају да почну са узгојом од 150 до 300 килограма, а фарма ће прихватати и радити финализацију до 500 односно 600 кг, јер то представља тежинску групу за клање.
Капацитет фарме је 2.500 грла, али пуним капацитетом рачунају и 1.000 грла у једном турунсу. Фарма је снабдевена храном за две године, а у припреми су били укључени произвођачи из непосредне околине.
Према речима Јевтовића један од највећих сточара у чачанском крају Тихомир Ђуровић је неопходна спона између општинских структура и узгајивача.
Тихомир Ђуровић, један од највећих сточара чачанског краја, фото: ГЗС
"Сви некадашњи кооперанти фарме, која је били део Сточара, су били везани јер се око ње сав посао вртео. Времена су се мењала, фарма је имала своје успоне и падове. Када је дошао нови инвеститор очекивлаи смо да сточарство овде оживи. Сви ми произвођачи имамо око 50 до 100 грла, а ова фарма има капацитет 2.000. Само удружени на тржишту ћемо значити много више него појединачно. У власнику видимо једну добру сарадњу за произвођачем, и кад имамо сигурног купца сви ћемо се трудити да повећамо бројно стање својих грла", наводи Ђуровић у изјави за Глас западне Србије
Иначе, фарма у Мрчајевцима је била у саставу чачанског предузећа "Сточар", и са 10.000 говеда годишње била је највећи извозник меса за земље арапског света, Грчку, Италију. Имовина овог некадашњег гиганта обухвата седам штала за тов јунади, магацин, управну и остале зграде, надстрешице и базене, а укупна површина је 12.900 квадрата. “Сточар” је приватизован 2005. године од стране власника “Пантомаркет”, Панта Вучуровића. Међутим, након пет година проглашен је стечај и фарма је напуштена. Тек, 2015. године фарму купује предузеће "Тера продукт" за 27 милиона.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.