Родослов краси зид попове куће 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Родослов краси зид попове куће
Trenutno na sajtu: 483       |       Podeli:
03.12.2019 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Попова кућа, како зову најстарију грађевину од брвана на огњишту фамилије

Поповића у Кућанима, на планини Муртеници, чува необичн родослов - галерију портрета у рамовима, брачних парова, а и оних који нису имали животне сапутнике, поређаних по старијеству. Срећу се овде преци и потомци: долазе млађи да виде ликове ђедова и прађедова, чија имена носе, да упознају родбину и сазнају како се гранала лоза, где се која од одива удомила, са ким су се ородили, а ко је усудом времена оставио кости у логору или на фронту...

Одозго, испод таванице, на све мотре двојица последњих служитеља олтара у богомољама Муртенице и околине из чувене лозе свештеника - Василије (1846-1927 ) и Ђорђе (1869-1939), што се одселио на Златибор. Стуб породичног стабла које је остало на имању досељеника из Херцеговине предводи Љубомир са синовима Видојем, Младеном и Војином. Они су имали 11 наследника, од којих сада овде два домаћинства настављају традицију узорних сточара, док се из једне куће повремено вије дим.

- Рођак Борко Поповић, пре неку годину преминули ужички отоларинголог, окупљао је родбину и сабирао фотографије за гране породичног стабла осамдесетих година прошлог века. У фамилији је било и народних посланика, више професора, правника, учитеља - подсећа Зора Гујаничић (66), пензионисани наставник историје и географије у Новој Вароши.

Најстарији у засеоку од три куће испод Црквине и Борја, где у вечном миру почивају преци, 87-годишњи Паун казује да су Поповићи у шест колена имали свештенике и да нема поузданог податка кад је саграђена попова кућа. Старина каже да брвнару са подрумом у који не завирује мраз, једе време, па очекује од наследника да је поправе. Зуб времена нагриза и сведочанства минулих деценија, у првом реду старе књиге, документа и преписку, а проређене су фотографије у албуму. Неопходна је, кажу Поповићи, рука конзерватора,

Једно од предања каже да су кућански попови драгоцене хартије сакрили у дебло старог бора у близини храма Христовог Вазнесења у Борју тако што су их умотали у крпу натопљену воском, а отвор затворили клином. Судбина је хтела да су случајно пронађене.

Свештеник Василије Поповић

Још су видљиви остаци камених темеља некадашњих цркава у Борју, на Градини и на Синцу, крај Увца, више пута подизаних рушених и паљених, па опет васкрслих у густим шумама, као мала дрвена богомоља у Пети, за коју је, далеке 1730. године, стигла дозвола из Цариграда да свештеник и народ могу да препокрију стари храм.

Гране породичног стабла окићене сликама и Паун Поповић (87)

Писма из заробљеништва

УЗ бројне фотографије, од породичне задруге из 1930. године, до косачких и жетелачких моба, Славка Поповић (77) чува и четрдесетак писама и дописних карти свекра Младена из заробљеништва у Немачкој током Другог светског рата, али и одговора породице, упућених преко Црвеног крста. У једном га укућани обавештавају шта је све однела једна од војски, а у другом "да се Војко замомчио и тражи да се жени"…

 

Новости, Д. Гагричић / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


NOVA VAROS MURTENICA RODOSLOV SLIKE PORODICA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.762.200 посета
Тренутно на сајту: 484 посетилац(a)