Средњовековно гробље из Кнића из серије Црна свадба: На споменицима и данас стоје мистериозна обележја 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Средњовековно гробље из Кнића из серије Црна свадба: На споменицима и данас стоје мистериозна обележја
Trenutno na sajtu: 397       |       Podeli:
01.12.2021 | 0 коментар(а)



Кнић – Мало ко је остао равнодушан на серију Црна свадба, а поједине сцене терале су гледаоцима страх у кости.
Средњовековно гробље из Кнића из серије Црна свадба: На споменицима и данас стоје мистериозна обележја, Фото: РИНА

Прва сезона је завршена, али и даље се о овом остварењу много прича. Део серије сниман је на гробљу које заиста постоји и налази се у селу Борач, у срцу Шумадије, на територији општине Кнић, преноси агенција РИНА.

Фото: РИНА

Смештено је на стази која води до врха Борачког крша, а по обилику и броју споменика јединствено је на Балкану. Оно што је чињница јесте да преко дана изгледа много другачије, него што је то био случај у ноћним кадровима на телевизији.

„Гробље обухвата простор око пола хектара, а на њему се уздиже неколико стотина споменика, стећци звани „капачари“ због свог јединственог врха. Камен је набављан у мајданима Борачког крша, а градили су их вешти локални мајстори. Иако је време однело свој данак, јасно се може видети да су сви ти споменици некада давно првобитно били направљени у јаким бојама, што је вероватно била фасцинантна слика. На споменицима се могу видети и одређена обележја, ако је сахрањен дрвосеча онда секира, ако је војник онда шајкача. Некада мотив обележја не може ни да се препозна“, рекао је за РИНУ Младен Новаковић, вероучитељ и добар познавалац историје села Борач.

Претпоставља се да је гробље настало у средњем веку када је јуначки град Борач био неосвојива сила за непријатеље. Поједини историчари кажу да је тада имао више становника него Лондон, а током векова у њему су живели цареви, краљеви и властелини. Гробље је смештено у непосредној близини цркве из 1359. године која је препознатљива по свом аутентичном иконопису, јер су кроз средину осликани Свети ратници, који представљају симбол овдашњих мештана. Колико је Борач тада био значајан говори и чињеница да га је један млетачки картограф уцртао и у мапу света.

„Са својом надморском висином преко 500 метара био је доминатна тачка у целом овом крају. Према предању и име је добио по изузетном борбеном духу локалног становништва. Не само да је био војни, већ и духовни и трговински центар. Изградњи овог града и његовој слави највише је допринео Стефан Лазаревић, који је овде са Дубровчанима потписао споразум о слободној трговини. Град је био подељен на три дела, горњи за властелу, средњи за тадашње чиновнике и војску и доњи за становништво“, каже вероучитељ.

Најпознатије "филмско село" у Србији

У овом селу које чува многе тајне српске историје, осим Црне свадбе снимане су и друге домаће серије. Међу најпознатијим домаћинствима свакако је оно у власништву Рајка Лечића јер управо је то била кућа чувеног Миломира Вранића, чији лик глуми Војин Ћетковић. Због велике популарности ове серије постала је једно од омиљених места за туристе из Србије, али и из целог региона.

„Преко 10.000 људи дошло је да види Вранићеву кућу. Поред наших домаћих гостију, ту су Босанци који знају целу серију напамет, затим Црногорци и Хрвати. Све их занима, да виде унутрашњост куће, као и цело двориште, сви обавезно мало поседе за оним чувеном столом испод ораха. Атмосфера у серији је тако добро дочарана да посетиоци очекују да им Вранић или Дракче изађу иза ћошка“ каже Рајко Лечић власник имања.

Прелепа природа, српска аутентичност и шумадијска гостопримљвост утицали су да избор за снимање падне управо на село Борач. Из Рајковог дворишта са једне стране поглед пуца на Гружанско језеро, а са друге на масивни Борачки крш. Ово село су због изузетне лепоте и пре посећивали туристи, али сада је њихов број вишеструко повећан.

Да је најпознатији рођак са села у ово место довео многе људе сведочи и податак да је у селу Борач пре радила само једна кафана, а сада их има неколико. За време ванредног стања оне не раде, али овдашњи домаћини се надају да ће се кад све ово прође поново у центру села паркирати аутобуси са бројним туристима.

 

 

 

 

 

РИНА / ГЗС

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


GROBLJE KNIC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.869.257 посета
Тренутно на сајту: 396 посетилац(a)