фотељу, изјавио је председник Србије Александар Вучић и поручио да неће дозволити никоме другом осим грађанима Србије да буду носиоци суверенитета.
"То је био озбиљан покушај да се Србија дестабилизује, мада се неки данас с тим шале", прокоментарисао је председник Вучић гостујући на Хепи телевизији.
"Неки су помислили да под притиском могу да добију нешто што нису заслужили. Јанковић је био спреман да настави те протесте, мислећи да ће ме на тај начин натерати да му дам премијерску фотељу", рекао је Вучић, одговарајући на питања везана за изјаву Јанковића да је предлагао да се протестима изнуди од Вучића да пристане на концентрациону владу, чији би он био председник.
Постоје људи који, каже Вучић на то, не желе стабилну Србију.
"Желе да нама управљају као луткама. Е, то са овом Србијом не могу да чине. Моја политика је да не дозвољавам никоме другом осим грађанима да буду носиоци суверенитета, без обзира на то колико су моћни", истакао је председник Вучић.
Вучић је, на питање водитеља када ће Саши Јанковићу дати мандат за састав владе, рекао да ће се, ако мора озбиљно на то питање да одговори, то догодити када на параламентарним изборима листа коју буде водио или већина политичких странака каже да предлаже њега за мандатара.
Како је указао, СНС је по доласку на власт 2012. имао став да никаквог осветничког понашања не буде, па су оставили Јанковића да обавља свој посао, иако га је бирао ДС.
"После неког времена сам схватио да се он не бави својим послом, већ политиком и да се спрема за председничке изборе. Ово није питање игре, већ озбиљности институција. Намирисао сам да је нешто чудно, да постоје многи и инострани фактори који би желили да сруше стабилност државе", рекао је Вучић и запитао:
"Замислите да имате Јанковића за премијера и Шутановца за министра одбране, замислите какав бисте јавни дуг имали", навео је Вучић.
Вучић је казао да је Србија, међутим, успела да очува стабилност без обзира што су покушали да дестабилизују земљу.
"Многи желе мир и стабилност, али неки не. Они желе слабију Србију, која би била подељена, у којој би могли да вуку као лутке на повоцу политичаре. Србија је у глобализованом свету успела да остане независна, суверена, и слободна земља", рекао је он.
Он је подсетио на догађаје после председничких избора:
"После убедљиве победе на председничким изборима, односно огромне разлике између првопласираног и другопласираног, најубедљивије победе коју је неко остварио икада на председничким изборима у Србији, где је разлика између првог и другопласираног била 39,1 одсто, кренуло се у демонстрације, које су праћене жестоком медијском кампањом", подсетио је Вучић.
"Плански су кренули протести са циљем да се та бриљантна победа оспори...", рекао је и наставио:
"Тада су изашли неки људи на улицу и рекли да су покрадени избори. Најпре нисам знао о чему се овде ради и тражио сам смисао, а онда се видело како је било праћено жестком медијском кампањом", рекао је.
Додао је да је Курир био информативни билтен демонстраната, Блиц сваког дана посвећивао насловну страну протестима, без обзира колико је људи било, а РТС сваке вечери, у ударном термину извештавао о протесту против диктатуре, а, како је додао, када се протестује против лоповлука РТС онда то не постоји.
Притисци и споља и изнутра
Подсетио је да су после десетак дана почело споља да стижу изјаве, као што је Јоханес Хан, који је у најбољој вери и мери апеловао на разговоре, те да су онда и неки људи из СНС почели да се плаше за своје фотеље и рекли да би требало да прими учеснике протеста.
"Ја сам тада рекао о чему да разговарам, о измишљеној крађи", навео је и казао да је три месеца требало да прође да Саша Радуловић каже да је апсолутна лаж да је на изборима било крађе. Ја сам неколико пута поновио да бих се пре убио него да и један глас украдем", рекао је Вучић.
Србија најодговорније поводом хашких пресуда
Вучић је истакао да се чини да се само Србија одговорно понашала, много одговорније него неке чланице ЕУ, Хрватска, на пример, поводом пресуда Хашког трибунала.
Он је истакао да Србија није ниједну пресуду хвалила, да званични Београд у последњих неколико година није критиковао, поготово не неправоснажне пресуде.
"Србија није показивала различите аршине, нисмо показивали ни радост, ни тугу. Чини ми се да смо се одговорно понашали", нагласио је Вучић.
На констатацију да то није случај са пресудом Рамушу Харадинају, рекао је да за то што Хашки трибунал није осудио Харадинаја јесте крива чињеница да су сви сведоци побијени на бруталан начин.
"Нема живих уста да говоре о његовом злочину", истакао је он одбацујући да је у процесу против Слободана Милошевића учињено слично, рекавши да "је једно дискредитовати сведока, а друго убити њих девет".
У вези Харадинаја је казао да Србија има своју оптужницу, која је прослеђена француском тужилаштву, и да је питање за друге земље што нису прихватили доказе.
"Моје питање је зашто нико није желео да прихвати доказе, а кажу да треба поштовати правни поредак Србије", рекао је Вучић.
Указао је да је за злочине према косовско-метохијским Албанцима, на основу оптужница за ратне злочине Србије, осуђено осам лица српске националности, за злочине према Бошњацима 20 лица српских националности, према Хрватима 30 лица, док су за злочине према Србима осуђени само један Хрват и један Албанац, на мале казне.
"Ти подаци показују колико смо се одговорно понашали", казао је он.
Вучић је подсетио да је на дан неправоснажне пресуде Ратку Младићу рекао да поштујемо све туђе жртве.
"Сматрам да само ако поштујемо туђе жртве имамо право да говоримо и о српским жртвама. Нећу да ми говоре да смо исти са онима који неће да виде туђу жртву, 30.000 убијених Срба у БиХ", поручио је он.
Указао је да су Сефер Халиловић и Насер Орић ослобођени иако је наше тужилаштво дало доказе о њиховом личном учешћу у злочинима.
Даћу све од себе да решимо Косово
Председник Србије Александар Вучић каже да би Србија могла да доспе до пуноправног чланства у ЕУ већ 2023, а не би искључио могућност да то буде и 2022. године, уколико решимо односе са Приштином, а то за Европску унију буде "услов свих услова" за наше напредовање ка ЕУ.
"Да ли сам велики оптимиста по питању решења косовског чвора...?", запитао је председник Вучић гостујући на Хепи телевизији и одговорио да није претерани оптимиста, јер, како је приметио, пре свега у Пристини не постоји никаква воља за компромисом, али исто тако ни у великом делу српске јавности.
"Ми више волимо да имамо митске пројекције прошлости и не волимо рационалан однос према Србији", рекао је Вучић.
Он је, међутим, поручио да ће дати све од себе да ми рационалнно сагледамо шта највише моземо да добијемо, а најмање да изгубимо...
"Даћу све од себе, иако ћу знати да би ми то био крај политичке каријере", поручио је.
Како је додао, свој став и како он види решење косовског питања изнеће, каже, након што саслуша све друге који учествују у дијалогу о том питању, те напоменувши да очекује још да се изјасне и САНУ и цивилни сектор...
Одговарајући на питања о спољнополитичком положају Србије рекао је почиње да се назире да Балкан постаје кључни полигон за велике силе, те да је маневарски простор за деловање веома сужен и да никада није био мањи.
"Ходамо по веома танкој жици, али и даље ходамо", објаснио је он у вези политике Србије да има добре односе са свима, мада, како је приметио, непосрно је да постоје интересне сфере великих сила.
Поручио је да имамо своју земљу и да можемо на рационални начин да говоримо шта је наша политика, те да нисмо сасвим немоћни.
Вучић је нагласио да се Србија јасно налази на свом европском путу, а да ће чувати своје традиционално пријатељство са Руском федерацијом.
Не можемо да ћутимо на хрватски закон о бранитељима
Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да Србија не може ћутати на то што су Срби и Србија хрватским законом о бранитељима проглашени агресорима.
Вучић је казао да има четири дана од када је усвојен Закон о бранитељима у Хравтској.
"Ћутао сам више дана. Питао сам људе из ЕУ шта хоће и шта очекују од нас? Да ћутимо? То је немогуће. Немогуће је и да то прећутимо. Убачена је Србија у закон као агресор", нагласио је он.
Српски медији су се бавили глупостима, као што је ко је шта рекао по питању Праљка, а нису се бавили донетим законом у којем су Срби и Србија проглашени агресорима, што не одговара истини.
Вучић је подсетио да се рат водио у АВНОЈ-евским границама Хрватске и да се радило о грађанима који су желели да живе на територији бивше Југославије.
На констатацију Соње Бисерко да је Хашки трибунал тврдио да се радило о међународном сукобу, Вучић је кратко прокоментарисао да то показује зашто је то био политички суд.
Србија је своја, то је најтежи, али прави избор
Српска политика замишљена је и прављена као нешто што треба да одоли "зубу времена" и бројним притисцима, а наш избор да живимо у слободној земљи и да, колико је то могуће у доба глобализације, независно и суверено доносимо одлуке је најтежи, али прави избор за Србију, изјавио је председник Александар Вучић одговарајући на питање Бошка Јакшића може ли Србија, у време промена у свету да задржи позицију коју је дефинисала, а то је сарадња и са Истоком и са Западом и колико је то рационално и има ли Србија стратегију за неке нове околности.
Председник је подвукао да би било који од друга два избора - приклањања некој од те две стране - био лакши избор, а да је неутралност Србије најтежи, али прави избор за нашу земљу.
Упитан да ли мисли да му пођеднако верују и у Вашингтону, Москви и Бриселу, Вучић каже да зна да му "пођеднако не верују на све три стране, јер нисмо ничији, него своји", али га то, додаје, чини задовољним, јер говори да је обавио добар посао за Србију.
"Подједнако виде опредељеност и чврстину да останемо и опстанемо на нашим постулатима, али ни једне, ни друге, ни треће не обмањујем. Не постоји апсолутно поверење на обе стране, јер нисмо ничији, али мислим да Србију сви поштују - у Вашингтону, Бриселу у Москви", каже председник.
Он је најавио да наредне године планира да посети 15 афричких земаља у жељи да "отвори" Африку поново за наше људе.
"Гледамо да градимо рационалне односе, штитимо интерес Србије, да будемо своји на своме. Да ли ћемо моћи позицију да задржимо - не знам, али ово је политика коју сам изложио и добио поверење грађана. До сада смо успевали, ако не успемо, неко други ће водити Србију", рекао је Вучић.
Одговарајући на питање Соње Бисерко везано за интересе западних сила у односу на Србију, председник је одговорио:
"Ходамо по танкој жици и наш маневарски простор за политику неутралности је веома сужен. Србија се налази на свом европском путу и чуваће своје традиционално пријатељство са Русијом".
"Ми јесмо мали, али нисмо сасвим немоћни. Не можемо да о свему одлучујемо сами, али се нећемо одрећи нашег пријатељства ни са Русијом ни са Кином. Ми јесмо стратешки опредељени за ЕУ, али нећемо пристати на оно што не можемо да прихватимо. Даћу све од себе да се преговори с Приштином окончају у разумном року, али не по цену нарушавања наших елементарних националних интереса. Знам да ме то може у политчком смислу скупо коштати, али нећу одустати", рекао је председник.
Има ствари које се не раде пријатељима
Председник Србије Александар Вучић, одговарајући на питање да ли је прејак био одговор Београда на неке потезе Црне Горе и Македоније, те да ли је исти однос према другим земљама, приметио да је о "иживљавању над Македонијом и Црном Гором" требало можда говорити у вези с претходним режимом.
"Код нас не постоји разлика да ли се ради о малој земљи, држави региона, или некој држави ЕУ или некој трећој, која, рецимо, признаје Косово...Постоје ствари које се не раде када имате пријатељске односе", нагласио је Вучић.
Говорећи о привременом повлачењу дипломатског особља из Македоније, он је објаснио да су постојале одређене активности нашег јужног суседа које нису биле пријатељске и додао да оне нису имале везе са УНЕСКО-ом.
"Да ли је мера била снажна или не, важно је да је била делотворна", навео је.
На опаску да је у Новом Пазару практично Реџеп Тајип Ердоган њега угостио, Вучић је казао да је, када је изашао на бину видео да су га Срби дочекали са одушевљењем, као и део Бошњака, али и да га је један део Бошњака извиждао.
"Ја сам стао, иако ми је било тешко, а они су викали ’Султан Ердоган’. Говорио сам и завршио са ’Живела Србија’, као и шта треба да урадимо за грађане Србије. Гутао сам кнедле и нисам се сакрио, већ сам радио свој посао", испричао је Вучић.
Подсетио је да је Ердоган дао веома добре поруке.
Истовремено, поменуо је пријатељство са шеиком Мухамедом, који је, како је рекао, нашу земљу помогао новцем и политичким стварима, те запитао:
"Зашто нам сви они не би били пријатељи?".
Без договора са Србијом нема столице за Косово у УН
У оваквим условима политичке поларизације и постојања мултиполарног света не постоји никаква шанса да Косово добије столицу у УН, осим договора са Србијом у којем она мора да има нешто, а не да нема ништа и да буде понижена, каже председник Србије Александар Вучић На питање Соње Бисерко у емисији ТВ Хепи шта је то "нешто", Вучић је рекао да не жели о томе да говори сада, већ ће то учинити у марту или априлу.
"А што се тиче оних који мисле да је довољно да притиснете Србију и да кажете - ви морате да прихватите све, зато што је интерес јужног крила НАТО-а... Ја вам кажем да ме баш брига чији је то интерес. То није интерес Србије", подвукао је Вучић.
Да пружимо шаку Америци, али да и у нашој нешто остане
За нашу земљу важни су бољи односи са Америком, али и САД морају да имају разумевања за Србију, рекао је вечерас председник Александар Вучић одговарајући на питање да ли је спреман на "руку помирења" САД, с обзиром да у извештају Атлантског савета пише о неопходности помирења Србије и Америке, што "звучи као рука помирења".
"Да ли Србија може да опстане и иде напред ако нема Америку у неку руку за пријатеља? Мислим да је то врло тешко. Бољи односи са САД су добри за нас, али и Америка мора да разуме да у том помирењу, ма како њихова шака била велика и ма како наша мала рука утонула у њиховој шаци, мора нешто у тој малој шаци да остане", казао је Вучић.
Он је рекао да се нада да ће амерички председник Доналд Трамп посетити Србију, али да ће прво бити реализован његов састанак са председником Француске Емануелом Макроном.
На питање да ли је још увек актуелно то да ће Трамп посетити Србију, Вучић је рекао:
"Надам се да, надам се томе".
Председник Србије је додао да је једини из региона добио позив од Макрона за велики скуп у Паризу, тако да том приликом неће бити њиховог билатералног сусрета у главном граду Француске, али ће њихов билатерални сусрет после тога бити огранизован, овде, у Београду, или у Паризу.
"Тако да ће се та посета остварити, а радићемо на посети Трампа", подвукао је Вучић гостујући на ТВ Хепи.
Он је истакао да је састанак са Макроном од огромног значаја у тренутку велике Макронове снаге на "европском небу".
Макрон је, каже Вучић, стекао велики углед у свету, иако је у својој јавности изгубио део популарности због тешких мера које предузима.
"Макрон постаје све важнији у Европи, уз Ангелу Меркел. Меркел - Макрон је двојац који ће руководити Европом у наредном периоду, а наше је да пробамо наш брод некако да привежемо и разумемо шта се дешава", рекао је Вучић.
Он је, говорећи о односима са САД, рекао да се америчким званичником Брајаном Хојтом Јием срео безброј пута, да нису о многим питањима мислили исто и да му је увек недвосмислено рекао шта мисли и који су наши ставови и да се никоме није додворавао.
Како је навео, Јиу је рекао да и у Москви износи да је Србија на европском путу и да никога не лаже.
Вучић је, одговарајући на питања да ли постоје разни притисци на Србију и са Истока и Запада, рекао да ће се то и наставити али да је његова обавеза да штити Србију и настави политику за коју мисли да је најбоља за земљу.
У том смислу је навео војну вежбу у Белорусији, на коју су нас позвали домаћини и Руси, где је отишло 40 припадника ВС, а да је такође била и вежба НАТО, уз учешће 300 наших људи.
Објаснио је да су и једни и други питали зашто учествујемо на тим вежбама, што смо у Белорусији, односно што имамо вежбу са НАТО.
На конкретно питање шта би урадио када би стигао захтев са једне или друге стране да се Србија "определи", Вучић је рекао да би одговор био исти, да не би мењао позицију Србије, да смо на европском путу а да ћемо имати и неговати најбоље односе са Русијом и Кином.
Како је рекао, не би мењао ништа али и да нема проблема са тим да ако грађани Србије изаберу другу политику.
Он је изјавио да га не погађају напади на њега по неким медијима и на Западу и у Русији, јер то показује да Србија има свој, чврст став и да нико не може да нам "лупа шамаре" или да нам "лупа чрвге".
Вучић је, одговарајући на питања на ТВ Хепи, међу којима и то да ли сматра да ће Русија "показати нервозу" како се приближава решење питања КиМ, јер тиме губи "своју карту", рекао да је Русија по том питању имала коректан однос, односно став да ће пратити политику Србије, те да је до сада увек било тако.
Он је подсетио да је приликом покушаја усвајања Резолуције у СБ УН, која је ишла на штету Србије, замолио председника Русије Владимира Путина да стави вето, што се и долгодило.
На питање да ли се таква велика услуга некако наплати и да ли је нешто морао да обећа због подршке коју је, каже Јакшић, добио пред изборе, Вучић је рекао да не сматра да је добио никакву подршку, "ни затворену, ни отворену...".
Приметио је да чита глупости сваког дана, попут оне да ће Руси да отворе базу на Копаонику, а Американци у Панчеву.
Како је рекао, велике силе имају свој интерес, све их поштујемо, а на нама је да гледамо "да се провучемо и сачувамо да нас њихова велика шапа не поклопи".
Пројекат државне станоградње, квадрат 550 евра
Председник Србије Александар Вучић најавио је вечерас пројекат државне станоградње, где би квадрат требало да кошта у Београду око 550 евра, а у другим местима од 450 до 470, а станови би првенствено били намењени припадницима војске, полиције, младим научницима...
Вучић је то рекао гостујући на ТВ Хепи и изнео рачуницу по којој би, уз помоћ државе и локалне самоуправе, квадрати стана могли да имају ту цену и додао да је за реализацију потребно 10-ак година, али да би први резултати могли да се виде за око три године.
Обајснио је да би, на пример, за стан од 60 квадрата требало да се издвоји око 30. 000 евра, што би значило - субвенција државе од 3. 000, купац 3. 000 евра и онда би се остатак исплаћивао кроз кредит, уз рату месечну од око 125 евра у првих 25 година и око 50 евра - у последњих пет година.
Међутим, додао је Вучић, услов би био тај да у наредних 15 -20 година мора да се остане да се ради у Србији.
Како је додао, за око 2 милиона квадрата би било потребно око милијарда евра инвестиција и то би подигло надаље грађевинску индистрију.
Он је, говорећи о стању финансија, рекао да је јавни дуг, који је био 77 одсто БДП-а сада пао на 62,4 одсто, што значи да је потребно још 2,4 процента да буде испод 60 одсто, тј, на нивоу Мастрихта.
Како је рекао, очекује да се то брзо и догоди и онда ћемо бити на "зеленој грани".
Говорећи о првих шест месеци свог председниковања, Вучић је навео да је имао сусрете са 23 председника држава, са 16 премијера, представницима ЕУ укупно 69 састанака на највишем нивоу, укључујући оне са предстваницима Русије, Кине, Европљанима, и поручио: "Стабилизовали смо прилике у нашоје земљи".
"Увео бих шах у школе, Мали да научи да игра"
Председник Србије Александар Вучић каже да је разговарао са министром просвете Младеном Шарчевићем о идеји да се шах уведе као факултативни предмет у школама.
"Видео сам да су то Руси увели, али они то уводе као обавезан, а ја сам мислио да се шах убаци као факултативни предмет", рекао је Вучић синоћ гостујући на ТВ Хепи.
Он је подсетио да је присуствовао обележавању Међународног дана особа са инвалидитетом и срео се са представницима Националне организације особа са инвалидитетом, где је играо шах са Сретком Аврамом, из Националног спортског савеза слепих и слабовидих.
"Аврам је страшан човек, одличан шахиста, бољи него ја. Била је компликована ситуација, ја сам је искористио да извучем реми... И онда су ме напали сви што га нисам пустио... Ја не пуштам никога", рекао је Вучић.
Он наводи и да је градоначелник Београда Синиша Мали изгубио своју партију и то, како каже, у року од два минута.
“Нисам видео у животу да је неко тако брзо изгубио партију. Синиша је имао бар 15 минута да размишља, могао је бар да се прави да размишља. Он је најбољи градоначелник Беоргада у последњих 30 година, али да не зна да игра шах - не зна”, рекао је Вучић.
Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.