Најстарији шљивик: Стабла стара два века и даље дају сочне плодове 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Најстарији шљивик: Стабла стара два века и даље дају сочне плодове
Trenutno na sajtu: 434       |       Podeli:
08.06.2020 | 0 коментар(а)



Aриље – У Србији има преко 40 милиона стабала шљиве, од ње живи на хиљаде породица и направе се литри и литри



чувене српске љуте капљице. Међутим, само за један шљивик кажу да је најстарији, и то онај који се налази у селу Крушчица код Ариља, а посађен је према поједиим записама, чак 1896. године.

„Те шљиве посадио је ујак моје баке и на овом месту се налазе већ 124 године. Стабло се усукало као виолински кључ, али дрво и даље рађа. Сваке године по три пуне најлонске вреће уберемо са овог дрвета. Невероватно шта је све издржала, олује, ветрове, земљотресе и остала је на истом месту. Нису је уништиле ни штеточине, па су плодови крупни и изузетно укусни“, поносно каже власник овог шљивика, Василије Перовић за РИНУ.

Василије Перовић

Ова шљива на имању стоји као споменик, чува се и пази како би што дуже трајала и била сведок неких давних времена. Црвена ранка скоро два века мами плодовима, а како се чини, тако ће бити и наредних година.

„Никад је не би посекли, верујемо да је посебно дрво, чим је издржала толико дуго. Од њених плодова прави се и ракија сваке године. Укусна је као најлепше розе вино, а још је боља кад остоји у дрвеном бурету. Сву ракију произведену од старих шљива чувамо на посебном месту, јер како време пролази добија све спацифичнији и укус и мирис. Сви добро знамо да може да служи као лек за многе бољке, али и рањену душу“, рекао је кроз осмех Василије.

Шљива ранка од 120 лета

Село Крушчица смештено је на двадесетдругом километру кад се од центра Ариља крене ка Височкој бањи. Налази се на источним обронцима планине Златибор у долинама река Велики и Мали Рзав. Бог није штедео кад је овде делио природне лепоте, а Василије се нада да ће ово живописно место, где расту најстарије шљиве у Србији, постати село у које људи долазе на одмор, јер крије изузетан туристички потенцијал.

„Ружа ветрова, ваздух и шумовити пропланци, чине овај крај заиста нестварним. Клима је изузетна нарочито у летњим месецима, кад овде одмарају и душа и тело. Путна инфраструктура није баш најбоља, али се надам да ће нам надлежни помоћи“, изјавио је Василије.

РИНА/ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


sljiva sljivik staro

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.425.957 посета
Тренутно на сајту: 433 посетилац(a)