1. априла, казала је за Глас западне Србије директорка ТО Ужице Данијела Ђорђевић Арсић.
Вредност изведених радова је осам милиона динара а средства је обезбедило Министарство трговине, туризма и телекомуникација (5 милиона), Град Ужице (2, 7 милиона) и ТО Ужице (300 хиљада).
Директорка ТО Ужице Данијела Ђорђевић Арсић, фото: ГЗС
Директорка ужичке ТО је истакла да је пројектом предвиђено постављање табле испред саме пећине, као и новог мобилијара (клупе, столови и кућица за сувенирницу), док је у самој пећини урађена расвета. Такође постављени су и нови путокази од магистралног пута до пећине.
“Од 1. априла пећина ће бити отворена за посетиоце од 12 до 16 часова, а са лепшим временом, тачније од 1. маја па све до краја септембра сви посетиоци ће моћи да уживају у лепотама ове по много чему јединствене пећине у термину од 10 до 18 сати”, казала је Ђорђевић Арсић.
Фото: ТО Ужице
Она је напоменула да је цена карата симболична и износи 300 динара за одрасле, док је за децу цена нешто нижа и кошта 200 динара. Што се тиче организованих туристичких група они ће карту за улазак у пећину платити 240 динара а малишани 170.
Директорка ТО Ужице је апеловала на све посетиоце да се са мало више поштовања односе према природој лепоти али и стварима које су постављене управо за њихов одмор и уживање.
Иначе, Потпећка пећина се налази у селу Потпећ, 14 километара м од Ужица, у северном подножју Дрежничке градине. Улаз у Потпећку пећину спада у ред монументалних дела природе.
Џиновски портал у облику потковице, висок је 50 метара а широк 12 при дну, односно 22 метра при врху и највиши је пећински улаз у Србији. Истражена и уређена дужина за посетиоце је 555 метара а улазно силазна стаза има преко 700 степеника.
Температура ваздуха у пећини је увек 9, 5 степени, a богатство пећинског накита спада у ред веома ретких у крашким пећинама. У пећину се не улази на главни улаз. Унутра је подземно језеро које научници још нису истражили.
Фото: ТО Ужице
Пут у унутрашњост води кроз дворану змајева, Цвијићеву дворану, дворану Снежане и седам патуљака, која је име добила по сталагмиту који је краси. Управо украси сведоче о старости пећине коју су направиле реке понорнице.
Иначе, пут до пећине води кроз чувено село грнчара Злакусу.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.